Nostrifikace diplomu – doklad o získání vzdělání v zahraničí

30.04.2019

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Pracovní pozice, o kterou se ucházíte, vyžaduje doklad o vzdělání. Jak postupovat v případě, když jste kvalifikaci získali na škole v zahraničí? Stačí požádat o nostrifikaci diplomu. Jedná se o postup, který vám zajistí doklad o tom, že vaše vzdělání odpovídá konkrétní škole a oboru v tuzemsku. Kolik stojí nostrifikace diplomu a jak dlouho trvá vyřízení?

Získali jste vzdělání v zahraničí? Potřebujete nostrifikaci diplomu

Kdo přijíždí do České republiky za prací nebo za studiem, bude vyřizovat nostrifikaci diplomu. Nostrifikace diplomu znamená, že vám konkrétní česká škola vydá potvrzení, že vaše vzdělání je stejné jako to, kdybyste obor studovali v České republice.

Je třeba najít konkrétní školu, která vám doklad vydá. Nostrifikace diplomu se provádí pro vzdělání ukončeného maturitní zkouškou, u vyššího odborného vzdělání nebo u vysokoškolského vzdělání.

nostrifikace diplomu

Nostrifikaci diplomu budete potřebovat, jakmile začnete v České republice hledat zaměstnání nebo pokud zde chcete pokračovat ve studiu. Také jej budete dokládat při žádosti o zaměstnaneckou kartu. U pracovních pozic, kde je vyžadováno dosažení vyšší kvalifikace, je nostrifikace diplomu přímo nutností.

Co znamená nostrifikace vysokoškolského diplomu a jak postupovat

Nostrifikace vysokoškolského diplomu bývá časově náročná. Je třeba najít českou vysokou školu, která má akreditovaný stejný studijní program a obor. Musí se shodovat náplň studia, tedy jednotlivé předměty a musí odpovídat i hodinová dotace na předměty.

V procesu velmi pomáhá, pokud máte doložku k diplomu v angličtině. Abyste s nostrifikací uspěli, musíte se nejprve vydat za notářem a necháte si ověřit kopii diplomu. Diplom a případně doložku k diplomu musíte nechat odborně přeložit.

Překlad musí být vyhotoven soudním překladatelem. K oběma dokladům přidáte vyplněnou žádost o nostrifikaci. Žádost o nostrifikaci mívají jednotlivé školy k dispozici ke stažení na svých internetových stránkách. Vysoká škola je povinna posoudit vaši žádost a vydat vám doklad do 30 respektive do 60 dní.

Bohužel je možné, že bude vaše žádost zamítnuta, protože konkrétní škola najde rozpory mezi vaším studiem a vlastním akreditovaným programem. Pak je nutné oslovit jinou vysokou školu a předložit stejné doklady.

ověření středoškolského diplomu

Cena za nostrifikaci vysokoškolského diplomu je 3.000 korun. Mimo tento poplatek je třeba počítat s úhradou za vyhotovení soudního překladu a za poplatky u notáře.

Co znamená nostrifikace středoškolského diplomu a jak postupovat

Jednodušším procesem je nostrifikace středoškolského diplomu. Pro ověření vzdělání nižšího stupně vám stačí notářsky ověřená kopie maturitního vysvědčení a překlad vysvědčení soudním znalcem. Jsou to stejné doklady, jako v případě ověření vysokoškolského diplomu.

U středoškolského diplomu však nemusíte kontaktovat konkrétní školu. Vyplníte žádost o nostrifikaci středního stupně vzdělání a žádost předáte na některém krajském úřadu. V Praze to znamená navštívit magistrát města Prahy.

Na magistrátu po vás budou požadovat také adresu trvalého pobytu. Pokud se některé předměty na české škole liší od těch, které jste absolvovali v domovské zemi, máte možnost si konkrétní předměty doplnit a složit zkoušky. Samozřejmě není třeba skládat zkoušky z českého jazyka.

V případě, že se střední vzdělání ve vaší domovské zemi shoduje s českým studiem, dostanete za 30 dní doklad o nostrifikaci středoškolského vzdělání.

Za nostrifikaci středoškolského vzdělání zaplatíte poplatek 1.000 korun a dále poplatky za soudní překlad a notářsky ověřenou kopii.

S nostrifikací diplomu vám může pomoci naše pracovní agentura IRS Czech.

Chcete pomoci s nostrifikací vzdělání?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás