Zahraniční pracovníci se vracejí za prací do České republiky

01.09.2020

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Společnosti mají problém obsadit pracovní pozice, proto shánějí i zahraniční pracovníky, kteří opět mohou přijet do Česka. Nejčastěji se jedná o zmíněné pozice dělníků a kadeřníků. Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo s obnovou vládních programů pracovní migrace.

Tyto programy se kvůli koronaviru musely zhruba na dva měsíce přerušit. Společnosti však stále hledají zaměstnanci, mezi které jsou ochotni zařadit i cizince.

Některé firmy zaměstnávají i pracovníky z Ukrajiny. Nejsou totiž schopni sehnat zaměstnance s požadovanou kvalifikací přímo v České republice. Předpokladem je, že ani koronavirová krize situaci na českém trhu příliš nezmění.

ukrajinci se vrací do čr

Většina firem zaměstnává cizince na doporučení, což je leckdy výhodné, protože se jedná o pracovité lidi. Někteří dokonce vlastní i vysokoškolský titul, se kterým jsou ochotni pracovat na nižších pozicích.

Čeští zaměstnavatelé shánějí pracovníky z ciziny stejně jako před příchodem pandemie koronaviru. Po některých profesích však bude poptávka i nadále, protože je pracovníků nedostatek. Jsou to odvětví stavebnictví, pozice skladníků nebo řidičů.

Pokud se firma rozhodne pro nábor nových pracovníků, musí nejprve na pracovním úřadě oznámit volné místo. Až teprve po určité době, kdy se nedaří místo obsadit, je možné pozvat zahraničního pracovníka.

Nejčastěji je zájem o tyto pozice:

  • obor stavebnictví,
  • řidiči,
  • skladníci,
  • kadeřníci,
  • řezníci,
  • kuchaři,
  • a dělníci.

Postupné uvolňování režimu po koronavirové pauze

Žádost, která upravňuje cizince k pobytu, se vyřizuje na českém zastupitelském úřadě v zemích, které poskytují pracovní migraci a jsou do ní tedy zapojené. Země spadající do základní kategorie kvalifikací jsou Ukrajina, Srbsko, Černá Hora, Moldavsko, Bělorusko, Kazachstán, Mongolsko, Filipíny a Indie.

zahraniční pracovníci v čr

Zastupitelské úřady byly kvůli koronaviru od poloviny března zcela uzavřené. Polovina z nich se postupně otevřela od května.

V současné době se programy pracovní migrace realizují pouze tam, kde současná epidemiologická situace umožňuje nabírat žádost o povolení k pobytu v České republice. K těmto zemím patří i nejvíce poptávaná Ukrajina.

Do České republiky mohou přijet pracovat v rámci tohoto programu i pracovníci z dalších evropských zemí kromě Běloruska. České firmy mají dlouhodobý zájem také o pracovníky z Mongolska, kteří jsou velmi zruční a umí pracovat s masem.

Cizinci se do českých firem dostanu přibližně za čtvrt roku od spuštění žádosti o jejich zařazení do programu pracovní migrace. Pro letošní rok vláda schválila kvóty pro 47 000 pracovníků ze zahraničí.

Přes 40 000 pracovníků by mohlo do České republiky přijet z Ukrajiny. V současné době jsou kvóty vyčerpané zhruba z jedné pětiny. Hovoří o tom údaje ministerstva průmyslu a obchodu.  

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.