Každý cizinec, který pochází ze zemí mimo EU a chce v ČR získat trvalý pobyt, musí skládat zkoušku z českého jazyka. To bude teď možná komplikovanější.
Zkouška bude přísnější
Alespoň podobný předpoklad nastolila návrh novely nařízení vlády. S tím vyrukovalo ministerstvo školství. Počítá se v něm se zpřísněním podmínek. Cizinec by se totiž podle nových předpokladů měl umět domluvit zhruba na pokročilé úrovni.
Dosavadní úroveň zkoušky z češtiny nevyžaduje takovou znalost, jež by přezkoušenému umožnila konverzaci s lidmi v okolí, komentuje ministerstvo stávající stav. Což stěžuje faktickou možnost se začlenit do společnosti, uvedlo ministerstvo dále. Cizinec s omezenou jazykovou vybaveností nemá možnost například samostatně jednat na úřadech.
Ministerstvo by proto chtělo tento nedostatek napravit. V budoucnu by tak absolventi po zkoušce měli být schopni kratší konverzace i jednoduchého písemného vyjádření. Znamenat by to mělo posun obtížnosti ze současné úrovně A1 na stupeň znalostí A2. Se změnou se počítá od 1. ledna 2021.
Důraz se bude klást především na ústní část zkoušky. Přípravu ke zkoušce budou moci zájemci absolvovat na kurzech, které budou organizovat integrační centra. Ta jsou rozmístěna napříč celou republikou.
Znamenat to současně bude i vyšší náklady. Rozpočet na zkoušku je v této chvíli dimenzován na 1,65 milionu korun. S uplatněním návrhu však bude nutné finanční prostředky navýšit na 4,51 milionu korun.
Je chystaná změna příliš?
O tom, že úroveň zkoušky není dostačující, se přitom hovoří již delší dobu. Konkrétně už v roce 2015 vláda komentovala tuto situaci a poukazovala na fakt, že úroveň je nedostatečná. Ne všichni však s tímto stanoviskem souhlasí. V médiích se například objevilo vyjádření vedení Sdružení pro integraci a migraci.
To poukázalo na skutečnost, že u testu už v současné době neuspěje asi 39 % všech adeptů. Problematickou je zkouška z češtiny hlavně pro zástupce jiných než slovanských národů, zejména Vietnamců. Ti přitom tvoří v Česku velmi početnou menšinu, jsou dokonce třetím nejpočetnějším národem na českém území.
Ministerstvo vnitra však argumentuje, že takto mírné podmínky si v rámci EU nastavila kromě Česka již jen Francie. Zkouška by dle něj měla být motivující tak, aby cizinci na své jazykové vybavenosti dále pracovali.
Zároveň uvádí, že na nově nastavené náročnosti se shodl tým odborníků. Ten tvořili zástupci pražského magistrátu, integračních center i experti ze školství.
Naproti tomu ti, kteří s cizinci pracují, ze svých zkušeností naopak tvrdí, že stávající požadovaná úroveň znalostí je pro běžný život cizinců dostatečná. Ačkoli se tak zpřísnění pravidel v zásadě příslušné organizace nebrání, usilují o to, aby ministerstvo nejprve předložilo průkazná data, která by zavedení novinky podpořila.
zdroj:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zkouska-z-cestiny-cizinci-trvaly-pobyt-konverzace-integrace_1912121714_hag