Máte plán na založení vlastní živnosti ve vašem oboru, ale chybí vám české občanství? To je lehce řešitelný problém. Naše legislativa upravuje možnosti podnikání pro cizince vcelku srozumitelně, rozdíly jsou jen v pár bodech.
Proč založit živnost v ČR
Mezi největší plusy, proč je pro cizince vhodné podnikat v Česku s živnostenským oprávněním je fakt, že založení živnosti vyžaduje nejméně papírování a je nejrychlejší. Pokud zakladatel pochází z členské země Evropské Unie, je pro něj založení živnosti stejně jednoduché, jako doma.
Nic ale není jen růžové. S živností jde ruku v ruce velké riziko, které se pojí s ručením vlastním majetkem. O riskování je ale přece každé podnikání. Malinko složitější je proces také v případě, že zakladatel pochází ze země mimo EU. V tomto případě musí doložit různé doprovodné dokumenty a zřízení živnosti obvykle trvá o něco déle.
Založení živnosti krok za krokem
Ještě než se vrhnete do prvního kšeftu, musíte absolvovat, stejné jako rezidentští žadatelé pochůzky na úřadech. Aktuálně lze živnost založit na jakémkoliv živnostenském úřadě nebo na CzechPointu, který je obyčejně v každém větším městě, většinou na poště.
Co nezapomenout
Abyste mohli jako cizinec v České republice založit živnost, potřebujete na úřadě nebo jiném příslušném místě předložit tyto dokumenty:
- pas (v případě rezidenta EU),
- doklad o trvalém nebo přechodném pobytu (pro nerezidenty EU),
- úředně ověřený výpis z rejstříku trestu z rodné země (nesmí být starší než 90 dní),
- správní poplatek 1000 Kč,
- doklad o odborné způsobilosti pro výkon činnosti (pakliže se jedná o jinou, než volnou živnost).
Ačkoliv máte všechny tyto dokumenty připravené a splňují dané náležitosti, existují ještě další podmínky, které musíte pro vydání živnostenského oprávnění splňovat. Obecně to bývá větší problém pro cizince, kteří pocházejí ze země mimo EU. Jedná se o tyto podmínky:
- žadatel musí být starší 18 let,
- musí být trestně bezúhonný,
- musí být způsobilý vykonávat danou činnost,
- musí prokázat legálnost svého pobytu.
Poslední bod se tedy týká pouze cizinců, kteří nepochází z žádného státu v EU, přičemž legálnost svého pobytu může dosvědčit vízem, nebo třeba povolením o přechodném nebo trvalém pobytu.
Suma sumárum...
Pakliže cizinec zakládající živnost v ČR pochází z jiné země EU, podmínky se skoro nemění, jen se místo občanského průkazu prokáže cestovním pasem. Podmínky jsou u nás stejné jak pro naše rezidenty, tak pro cizince.
Problém však může nastat s validitou dokladů u cizinců z ostatních zemí. I proto je pro tyto podnikatele občas výhodnější založit u nás společnost s ručením omezeným.
Pokud ve firmě působí cizinec jako jednatel nebo společník, je osvobozen od povinnosti předkládat víza a povolení k pobytu. Celý proces založení firmy ale trvá o něco déle a je to byrokracie navíc.