Od prvního září roku 2004 je v ČR možné si u penzijního fondu zřídit penzijní připojištění pro cizince.
Valná většina významných penzijních fondů tak od tohoto data dává možnost všem cizincům, kteří mají zájem o uzavření penzijního připojištění si ho uzavřít i za předpokladu, že do zaměstnání do ČR dojíždějí z ciziny. Podmínkou ovšem je, že si cizinec musí v ČR platit své sociální i zdravotní pojištění.
Valná většina lidí, která o toto penzijní připojištění jeví zájem, pochází okolních států či se jedná o zaměstnance, kteří pracují ve velkých nadnárodních společnostech.
Proč se vyplatí šetřit si na důchod?
Cizinci, kteří do naší země přicházejí v produktivním věku často ani neuvažují o tom, co s nimi bude za několik let. Valná většina cizinců si zde vydělá peníze a vrací se zpět do své vlasti, která je často zmítaná ekonomickými či společenskými spory.
Až polovina těchto lidí se ovšem vrací zpět do České republiky a často se v ní rozhodne i zůstat. Z tohoto důvodu je vhodné uvažovat nad tím, zda je vhodné si zřídit penzijní připojištění a zařídit si tak jistotu v podobě klidného stáří. Je přitom jedno, zda se v důchodu cizinec vrátí zpátky do své vlasti či v ČR zůstane.
Rozhodně podobný člověk nepřijde o své důchodové pojištění. Cizinci sice budou mít cestu k důchodu poněkud strastiplnější než občané ČR, avšak o své jistoty v podobě dávek ze svého penzijního připojištění rozhodně nepřijdou.
Na otázku, proč se vyplatí šetřit si na důchod, existuje jednoduchá odpověď a sice, že průměrný věk populace neustále stoupá a tím pádem se zmenšuje počet lidí, kteří skutečně odvádějí sociální pojištění, ze kterého poté stát vyplácí starobní důchodu.
Z tohoto důvodu je jasné, že je tato situace z dlouhodobého hlediska naprosto neudržitelná a v budoucnu tak nebude stát schopen svých občanům zajistit takovou míru zabezpečení v důchodu, jako je tomu nyní. Z tohoto důvodu přichází na scénu osobní penzijní připojištění, které lidem zajistí klidné stáří.
Dávky z penzijního připojištění je možné vyplácet i do ciziny
Výplata dávek z penzijního připojištění je možná také lidem, kteří se z nějakého důvodu přestěhují v průběhu života do zahraničí. Dávky se do těchto zemí vyplácejí vždy ve měně, která je měnou daného státu.
Důchod pro cizince s trvalým pobytem v ČR
V souvislosti s otázkou penzijního připojištění pro cizince vás jistě napadá, jaký princip funguje v případě, kdy se jedná o samotná nárok na starobní důchod pro občany z jiných zemí. Lidé se často ptají na to, jak se vyplácí důchod pro Ukrajince či Rusy.
V tomto případě platí jisté podmínky, kterými se výplata dávek řídí. V současné době totiž nelze mít uzavřené důchodové pojištění současně ve dvou státech EU současně. O důchod je tak možné požádat pouze v místě, kdy v konkrétní chvíli máte uzavřené důchodové pojištění a budete si na tomto místě žádat o výplatu důchodu.
S Ukrajinou má Česká republika podepsanou takzvanou Smlouvu o sociálním zabezpečení, která platí od 1.4.2003. V tomto případě je rozhodující pro samotné udělení důchodu, zda žadatel o důchod má povolení k trvalému pobytu na území ČR. Obdobná smlouva platí i se Slovenskem. S Ruskem podobná smlouva zatím neexistuje.