Nedostatek řidičů v ČR – Problém potápějící celou českou ekonomiku

17.01.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

S nedostatkem zaměstnanců se momentálně potýkají firmy napříč všemi odvětvími, avšak obzvláště alarmující situace je na trhu s řidiči kamionové a osobní dopravy - těch momentálně chybí v ČR kolem 20 tisíc.

Aby toho nebylo málo, tak více než polovina (53 %) z aktivních řidičů je již v důchodovém či předdůchodovém věku! Tato personální krize se tak může ještě násobně prohloubit. A to i přes to, že budoucnost je zcela nepochybně v autonomních vozidlech, což mnozí vnímají jakožto východisko z tohoto problému.

Autonomní vozy nicméně nedokáží plně nahradit úkony, jež běžně vykonává řidič - řeč je zejména o nakládce a vykládce zboží.

Nedostatek řidičů na trhu je navíc problémem nejenom pro samotné firmy, ale i pro ekonomiku ČR jako celek. Je to totiž právě doprava, jež je neodmyslitelnou součástí fungování dnešního světa, a bez níž současný průmysl a obchod nemůže prakticky vůbec existovat.

nedostatek řidičů

Je tedy patrné, že nefunkční přepravní a osobní doprava je obrovským problémem. Kam až situace může zajít jsme v nedávné době mohli vidět v Anglii, kde nedostatek řidičů vedl ke zpoždění dodávek a nedostatku paliva a zboží napříč celou zemí.

Co stojí za nedostatkem řidičů? A jak z této krize ven?

Abychom předešli anglickému scénáři, tak jednou z nejlepších a nejsnáze realizovatelných variant je zaměstnávání cizinců na řidičských pozicích. Avšak momentálně stát tuto možnost dosti komplikuje, neboť pouhé vydání vstupního víza může být během na dlouhou trať - běžně trvá i měsíce.

Nemluvě o tom, že cizinec, před tím, aby mohl u nás legálně řídit, musí ještě složit zkoušku profesní způsobilosti a obhájit řidičské oprávnění, což opět zabere několik měsíců.

Od žádosti o udělení víza do okamžiku usednutí za volant tak může uplynout klidně i půl roku, což je extrémně dlouhá doba v porovnání s maximálně měsícem v Polsku. Není proto vůbec divu, že zahraniční řidiči v tak hojném počtu míří právě do Polska, kde krizi s nedostatkem řidičů zatím nečelí.

Situaci na trhu s řidiči by mohlo prospět i snížení cen paliva a dálničních poplatků - tím by firmy ušetřily a mohly tak začít lákat řidiče na lepší platové podmínky.

řidič cizinec

Atraktivitě profese by zas prospělo zvýšení počtu odpočívadel pro řidiče kamionů či naopak snížení dopravních uzavírek a komplikací. Řešení tu tedy naštěstí je, otázkou však zůstává, zdali bude efektivně využito.

zdroj informací: https://www.kurzy.cz/zpravy/616651-ceske-ekonomice-hrozi-kolaps-z-duvodu-nedostatku-ridicu/

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.