Jak může cizinec získat hypotéku v ČR?

18.05.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Podmínky získávání hypoték zpřísňují i pro Čechy. Přesto hypoteční úvěr a další typy půjček mohou získat i obyvatelé dalších zemí. Co je potřeba u hypotéky pro cizince splnit?

Dva typy úvěrů

Úvěry obecně můžeme rozdělit na bankovní a nebankovní. V bance zpravidla zájemce musí splnit přísnější podmínky pro získání hypotéky v podobě určitého příjmu a nově také musí mít možnost část pořizovací ceny nemovitosti financovat z vlastních zdrojů. Takzvané stoprocentní hypotéky banky už neposkytují, nejvýše vám tak půjčí 95 % z ceny.

Faktem zůstává, že je takovýmto zpřísněním zájemce o úvěr předem chráněn. Jestliže poskytovatel vyhodnotí, že finanční situace žadatele by neumožnila splácení hypotéky, zkrátka mu ji neposkytne. Na cizince pak navíc banky nahlížejí různou, mnohdy ještě přísnější, optikou.

hypotéka pro cizince

Případ první: české občanství

Pokud má cizinec uděleno české občanství, z pohledu banky cizincem není. Proto může získat hypotéku za stejných podmínek jako občan tuzemska. Banku tedy na prvním místě bude zajímat bonita žadatele, aby se splácením dluhu nedostal do problému.

Případ druhý: Trvalý nebo přechodný pobyt

Cizinec s trvalým pobytem je z pohledu banky vnímán jakožto klient méně rizikový. Půjčky pro cizince bez trvalého pobytu se proto posuzují přísněji. Konkrétní podmínky se u jednotlivých bank přirozeně liší, každý případ je posuzován individuálně. Což je výhoda, štěstí můžete určitě zkusit na více místech. Mimo typu pobytu banka prověřuje i další aspekty.

Záleží na tom, odkud cizinec pochází. Dá se říci, že nejmenší problémy zpravidla mívají v bance občané Slovenska. Lépe banka nahlíží na cizince, který přišel z Evropy. Jako potenciálně rizikový je opět posuzován hlavně občan tzv. třetí země.

Co se neliší nezávisle na tom, odkud žadatel je, je opět posuzování příjmu. U cizince ovšem nerozhoduje pouze (dostačující) výše. Záleží i na tom, odkud vaše příjmy pocházejí. Pakliže to je z České republiky, tím lépe. Jistější pozici máte tehdy, jste-li zaměstnaní. V nevýhodném postavení se mohou ocitnout podnikatelé.

I když omezení hypoték pocítil již oficiálně každý, u hypoték pro cizince dále platí, že banky jsou ochotny poskytnout jim hypotéku obvykle okolo 80 až 85 %. Navíc se můžete často setkat také s požadavkem na dozajištění doložkou o přímé vykonatelnosti. To znamená, že lze podat ihned návrh na výkon rozhodnutí alias exekuci. Nemusí se podávat žaloba na splnění závazku.

žádost cizince o hypotéku

Co konkrétně je potřeba k hypotéce dokládat?

Zjednodušeně lze potřebné dokumenty rozdělit na tři základní skupiny. Doložit budete muset svoje příjmy, výdaje a samozřejmě je ke sjednání úvěru nutné si připravit taktéž doklady totožnosti. Přinést byste si tak měli občanský průkaz, řidičský průkaz, případně pas, dále výplatní pásku, příjem potvrzený vaším zaměstnavatelem, daňové přiznání, jestliže podnikáte atd.

Připravit si musíte dokumenty ke všem dalším půjčkám, úvěrům, leasingům, také nezapomeňte bance ukázat podklady ke spoření, pokud si ho platíte, pojištění atd.

Hypotéka nebankovní

Stát se vám tak může i to, že banka vaší žádosti jednoduše nevyhoví. V takovém případě mnoho lidí bude volit druhou alternativu v podobě nebankovního poskytovatele. Na první pohled vypadají tyto půjčky pro cizince mnohem přijatelněji než úvěry bankovní.

Podmínky mírné, peníze k dispozici rychle. Je ale nutné si uvědomit, za které situace banka odmítla úvěr poskytnout a proč to udělala. Příčinou mohl být „škraloup“ v registru dlužníků či nedostatečná bonita.

Jestliže už jste v minulosti svoje finanční závazky nezvládali nebo z pohledu banky nejsou vaše příjmy adekvátně vysoké, měli byste si touhu po vlastním bydlení ještě jednou důkladně rozmyslet. S nesplacenou hypotékou se lze rychle dostat do tzv. dluhové spirály.

Vše výše uvedené samozřejmě platí i pro cizince.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt