Dostane-li se cizinec na českém území nenadále do finančních potíží, také on má možnost si požádat za určitých podmínek o půjčku pro cizince. Co je potřeba dodržet?
Kolik si můžu půjčit
V zásadě v tomto směru neexistuje omezení. Ať potřebujete několik málo tisícovek před výplatou nebo řešíte větší půjčku v řádech statisíců, pro cizince je takováto možnost otevřená. Liší se však podmínky, za nichž je možné si půjčku sjednat.
Bankovní nebo nebankovní půjčka
Cizinec si může půjčit jak u bankovních poskytovatelů, tak u těch nebankovních. Platí, že banky jsou většinou ve svých podmínkách mnohem striktnější. Proto je v zásadě v bance menší šance na zisk půjčky.
Na druhou stranu potřebujete-li hypotéku, jde prakticky o jedinou cestu, jak prostředky získat. Banka hodnotí tzv. bonitu svého klienta. To znamená, že usiluje o zmapování jeho finanční situace: Kolik dotyčná osoba vydělává, jaké má výdaje a případné finanční závazky jinde.
Poskytoval se tímto způsobem snaží předejít riziku, že žadatel nebude splácet. Banka se bude zajímat i o to, odkud cizinec pochází. Větší důvěru jsou tyto instituce ochotny zaujmout k občanům EU, zvláště pak k těm ze Slovenské republiky.
Naproti tomu poskytovatelé nebankovní mají podmínky nastaveny mnohem méně přísně. Zpravidla jsou úvěry neúčelové, peníze tedy použijete, na co chcete. Pro půjčku se nevyžaduje ručitel, nemusí se potvrzovat výše příjmu.
Některé dokonce nepožadují ani doložení toho, že nějaký příjem vůbec máte. S nebankovními půjčkami se ovšem nevyhnutelně pojí vyšší riziko. Úroková sazba bývá vyšší, půjčka je zatížena poplatky, které navíc mohou být i skryté.
Zájemci tak lehko přecení svoje finanční možnosti a mohou se dostat do výrazných finančních problémů.
Rozdíl mezi Čechy a cizinci v rámci žádosti o půjčku
Dále je potřeba rozlišovat pozici samotného cizince. Má-li cizinec české občanství, vztahují se na něj samozřejmě stejné podmínky jako na žadatele z tuzemska. Měl by tedy pečlivě uvážit svoje finanční možnost a míru rizikovosti půjčky nebankovní.
Naproti tomu má-li povolen pouze trvalý nebo přechodný pobyt, u žádosti o půjčku se požaduje jeho doložení. Současně by měl prokázat, že přechodný pobyt má povolen na dobu přesahující dobu nutnou ke splácení úvěru.
Někdy je nutné si přichystat také rozhodnutí o udělení víza. U některých institucí může být vyžadován i český ručitel. Podmínky si každý poskytovatel nastavuje sám. Zákon tuto oblast nedefinuje žádným způsobem, proto záleží na vůli té, které instituce.
Lze tak doporučit důkladné srovnání parametrů jednotlivých půjček vzhledem k tomu, že na jednom místě se dočkáte odmítnutí, zatímco jinde může být žádosti vyhověno.
Problematická situace nicméně nastává v okamžiku, kdy nemůžete doložit povolení k trvalému pobytu, nemáte žádný příjem, případně jste zapsáni do registru dlužníků. V takovém případě lze říci, že je šance na získání půjčky velmi nízká.