Při zaměstnávání cizinců má zaměstnavatel některé povinnosti, které musí naplnit. Patří mezi ně i ohlášení této informace na úřadu práce. Celá procedura se nyní mění. Jak?
Se zaměstnáváním cizinců se pojí informační povinnost
Zaměstnávání cizinců se v současné době v Česku řídí zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. V souladu s aktuálně platnou legislativou je tak povinen zaměstnavatel ohlásit tuto skutečnost Úřadu práce ČR. Učinit tak musí nejpozději v den, kdy cizí státní příslušník do zaměstnání nastoupil.
Informační povinnost se týká nejen údajů o nástupu, ale i ukončení zaměstnávání. O tom musí být úřad spraven do 10 kalendářních dnů od skončení zaměstnání nebo vyslání. Dále musí úřad práce zaměstnavatel informovat tehdy, pokud cizinec do zaměstnání nenastoupí nebo jej ukončí před uplynutím doby, na kterou bylo vydáno povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta nebo modrá karta.
Stejně tak je povinen vést evidenci těchto pracovníků, přičemž ohlášení podléhají i změny v evidovaných údajích. Evidovat se musejí následující údaje:
- identifikační údaje cizince
- adresu v zemi trvalého pobytu a adresu pro doručování zásilek
- číslo cestovního dokladu a název orgánu, který jej vydal
- druh práce
- místo výkonu práce a dobu, po kterou by mělo být zaměstnání vykonáváno
- druh pracovněprávního vztahu
- pohlaví cizince
- zařazení podle odvětvové (oborové) klasifikace ekonomických činností
- nejvyšší dosažené vzdělání
- vzdělání požadované pro výkon povolání, dobu, na kterou mu bylo vydáno povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo modrá karta a na kterou mu byl povolen pobyt
- den nástupu a den skončení zaměstnání nebo vyslání zahraničním zaměstnavatelem
Jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí, kopie dokladů prokazujících oprávněnost pobytu cizince na území ČR je zaměstnavatel povinen uchovávat po dobu trvání zaměstnání a dobu 3 let od skončení zaměstnávání tohoto cizince.
Předání údajů bude možné pouze digitálně
Zásadní změnou, která vstoupila v platnost 1. července roku 2024, je plná digitalizace tohoto úkonu.
V současné době je tak možné požadované informace ohlásit již jen následujícími způsoby:
- Vyplněním formuláře na webu
- Zasláním XML souboru do datové schránky Úřadu práce ČR
- Přímou integrací informačního systému s rozhraním MPSV
Již tak není možné využívat žádný dosavadní postupy v podobě dodání papírových formulářů, vyplnění on-line formuláře nebo odeslání hlášení emailem. Klasifikováno bude využití podobného postupu jako nesplnění informační povinnosti.
Důvodem pro tuto změnu je značná administrativní zátěž pro pracovníky jednotlivých úřadů, kteří údaje před zdigitalizováním museli do systému přenášet manuálně.
Stejný princip však, pozor, nebude uplatněn na oznámení o vyslání zahraničních pracovníků na území ČR v rámci poskytování služeb. Tato agenda přešla od stejného data pod Státní úřad inspekce práce, který využívá vlastní elektronický systém.
Zdroj: https://www.mpsv.cz/digitalizace-plneni-informacni-povinnosti-pri-zamestnavani-cizincu-od-1.7.2024