Chystáte se studovat v ČR?

12.06.2019

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Jsi zahraniční student a láká tě navštívit naši krásnou zemi v srdci Evropy? Cestuješ rád, ale potřebuješ vědět, jaké podmínky máme tady u nás? Je to jednoduché, právě pro tebe jsme dali dohromady menší nápovědu, díky které budeš vědět, co a jak.

Studenti z EU i mimo něj

Následující rady se budou týkat jak studentů z EU, tak mimo EU. Pokud jsi student a plánuješ studovat právě u nás, je potřeba dodržet pár základních pravidel. Prvním pravidlem, který dnes už nikoho nepřekvapí, je platný doklad.

Abys mohl vůbec překročit státní hranice, je potřeba mít buď doklad totožnosti nebo cestovní doklad. Díky zavedení Schengenu, je rozdíl pouze v tom, že pokud patří tvá země do prostoru Schengenu, můžes libovolně překračovat hranice bez hraniční kontroly a cestovat na občanský průkaz, pokud nepatří, je potřeba cestovní pas.

studenti v čr

Cizinecká policie

Pokud překročíš hranice, bude tvá další zastávka u cizinecké policie, popřípadě na MV ČR. Jelikož první, co po tobě bude každý vyžadovat, bude splnit tvou povinnost po příjezdu na území ČR, a sice ohlašovací povinnost.

Ta se vyřizuje právě na cizinecké policii, a sice v případě, pokud tvůj pobyt překročí 30 denní lhůtu. V tom případě ji pak musíš vyřídit do 30 dnů od překročení hranic. Jak taková ohlašovací povinnost vypadá a co musím mít s sebou?

Musíš vyplnit

  • a) Hraniční průvodku
  • b) registrační kartu

Na policii, kde budeš dokumenty předkládat, musíš mít s sebou i svůj cestovní doklad a 2 fotografie.
Povinnost ohlásit místo pobytu se na Tebe nevztahuje, pokud jsi tuto povinnost splnil u svého ubytovatele. Zároveň Tě asi nepřekvapí, že se snažíme mít přehled, o všem po celou dobu tvého pobytu, máš tak povinnost hlásit veškeré změny – ať už příjmení, osobního stavu, nebo změny v cestovním dokladu.

Tyto změny můžeš hlásit buď na cizinecké policii, pokud nemáš ještě vydané povolení nebo na MV ČR.

studentske-vizumPokud se Ti u nás zalíbí a budeš plánovat pobývat na území ČR delší dobu než 3 měsíce, musíš požádat o vydání potvrzení o přechodném pobytu, či o povolení k trvalému pobytu. Na základě povolení k přechodnému pobytu Ti bude vydán průkaz, kterým se následně prokazuješ, pokud po Tobě někdo bude chtít doklad obsahující přechodnou adresu v ČR.

A jaký dokumenty budeš k tomuto vydání průkazu o přechodném pobytu potřebovat? V první řadě:

  • a) cestovní doklad
  • b) doklad potvrzující účel pobytu
  • c) 2 fotografie
  • d) doklad o zdravotním pojištění
  • e) čestné prohlášení, že nebudete využívat sociálních dávek
  • f) vyplněnou žádost o povolení k přechodnému pobytu.

Pokud Vám již byl vydán průkaz o povolení k pobytu, máte povinnost před Vaším odcestováním jej zase vrátit.
TIP: V případě, že něco nebude jasné, je vždy možnost podívat se na stránky ministerstva vnitra ČR a dohledat bližší informace, nikde jinde více a přesnější informace nalézt ani nelze.

TIP2: S vyřízením studentského víza ti samozřejmě rádi pomůžeme.

Máte zájem o vyřízení studentského víza?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.