Zdravotní pojištění nepřichází ke slovu teprve v případě nemoci nebo úrazu. Specifickým případem je i těhotenství. Jak se tato situace řeší v případě cizinců?
Zdravotní pojištění pro cizince
Zdravotní pojištění pro případ, že by vyvstaly výše uvedené okolnosti, za nichž by bylo nutné z něj čerpat, musí mít každá osoba na území ČR. To znamená jak Čech, tak i cizinec.. Rozdíl je pak v tom, kdo má nárok na veřejné zdravotní pojištění a kdo si musí sjednat pojištění tzv. komerční.
Účastnit se veřejného zdravotního pojištění může, velmi jednoduše řečeno, cizinec, jemuž se u nás povedlo získat trvalý pobyt, případně je na území ČR zaměstnán a zaměstnavatel zde má rovněž trvalý pobyt, případně sídlo.
Krátkodobé pobyty lze ještě řešit sjednáním cestovního pojištění, avšak v okamžiku, kdy nevzniká nárok na účast ve veřejném zdravotním pojištění, se sjednání komerčního pojištění jednoznačně doporučuje.
Vhodné nastavení pojistných limitů
Je potřeba počítat s tím, že komerční pojištění, které má tuto situaci krýt, bude citelně dražší oproti tomu, které má zaplatit pouze běžné léčebné výlohy. Musí totiž vykrýt v pojistném limitu veškeré prohlídky a vyšetření těhotných žen i samotný porod, který je z pohledu zdravotnictví finančně náročnou záležitostí.
Pojistka navíc dopředu kalkuluje s potenciálními riziky, která s sebou těhotenství a porod přinášejí. Pokud by žena pojištění neměla a musela by si náklady uhradit, ve zvláště závažných případech se výlohy mohou pohybovat i ve statisícových cifrách.
Nabídky jednotlivých pojišťoven se od sebe přitom liší, proto je nutné se s pojistnými limity i podmínkami pojištění předem důkladně seznámit. Do pojištění se zahrnuje i následná poporodní péče o novorozence, délka této doby se ale u konkrétních institucí opět liší.
Může zahrnovat pouze první týdny života miminka nebo i prvních několik měsíců.
Kdy se pojistit
Rozsah péče zakotvené v komerčním pojištění není shodný jako v tom veřejném, platí pro něj některé omezení a limity. Budoucí maminka by si měla dát pozor zejména na tzv. čekací dobu. To jednoduše znamená, jak dlouho před otěhotněním už vám musí sjednaná pojistka běžet, tak, abyste na její čerpání vůbec měla nárok.
Pokud se nestihnete pojistit včas a těhotná už jste, pojistku si sjednat i tak můžete. Jen budete muset sáhnout po nadstandardních verzích produktů, které jsou také zpravidla o něco dražší. Čekací doba u nich odpadá.
Dalším omezením je minimální délka trvání, tzn. 12 měsíců. Pozor na to, že komerční pojišťovny vás pojistit sice mohou, ale také nemusejí. Například kvůli rizikovému těhotenství se tak můžete v řadě případů setkat s odmítnutím.
To totiž může spadat do systému výluk, podobně jako jsou pro pojišťovny rizikové pacientky trpící různými chronickými chorobami. Pak si budete potřebné výdaje hradit sama. Pojistit se můžete např. zde: https://www.ervpojistovna.cz/cs/cestovni-pojisteni-v-tehotenstvi .