Zaměstnávání vysoce kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny

23.07.2019

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Neutuchající poptávka po zaměstnancích stále častěji nutí firmy i státní instituce sahat po zahraničních zaměstnancích. Chybí totiž i pracovníci na kvalifikovaných postech. Kde všude a jaké východisko existuje ze stávající situace?

Stávající situace v oblasti zaměstnanosti

Aktuální odhady z června roku 2019 hovoří celkově o cca půl milionu neobsazených pracovních míst. Bezmála zoufalá situace dlouhodobě panuje zejména ve zdravotnictví. Zástupci nemocnic varují, že nedostatek personálu by v dlouhodobém měřítku mohl vést k tomu, že se některá oddělení budou muset zavřít a dostupná péče se tak pro pacienty velmi omezí.

nedostatek sester

Jen v krajských nemocnicích se chybějící zaměstnanci z řad lékařů odhadují na stovky. Tuzemské nemocnice jsou tak v podstatě již závislé na přílivu lékařů a sester ze zahraničí, pokud chtějí vůbec dále zachovat svou činnost.

Podobně špatně si vedou i technické obory. Chybí konstruktéři nebo elektroinženýři, poptávka panuje i po odbornících v oblasti výpočetních technologií.

Ředitelé škol také hlásí neveselou skutečnost: Věkový průměr pedagogického sboru se zvyšuje a současní mladí absolventi se za katedry zrovna nehrnou.

Jak na nábor pracovních sil v zahraničí

Řešením situace je tak volná pracovní místa zaplnit lidmi ze zahraničí. Přestože mnozí upozorňují na to, že je nutné přijít se systémovou změnou, shodují se prakticky všichni, že stávající stav je již natolik kritický, že se jedná o jedinou okamžitě dostupnou možnost a cizince je zkrátka zapotřebí dovážet.

Nutnost podpory si uvědomuje i tuzemská vláda. Zahájila tak projekty vedoucí ke zjednodušování dosud poměrně komplikovaného procesu zaměstnávání cizinců. Prvním byl takzvaný Projekt Ukrajina zaměřený právě na kvalifikované pracovníky z Ukrajiny. Na něj pak navázal režim Ukrajina.

kvalifikovaní pracovníci z ukrajiny

Právě z této východoevropské země sem proudí celá řada zájemců o práci a poptávka je oboustranná, také zaměstnavatelé chtějí s těmito lidmi pracovat. Bylo proto potřeba zjednodušit podávání žádostí o takzvanou modrou kartu nebo o kartu zaměstnaneckou. Tu tito lidé nutně potřebují jakožto povolení k pobytu i k zaměstnání.

K dnešnímu dni tak v rámci projektu může na české území vstoupit až 500 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Mimo zaměstnávání Ukrajinců je v současnosti fungující vládní program zaměřen také na kvalifikované pracovníky z Indie.

Jak si zjednodušit přijímání zahraničních pracovníků

I zařazení do projektů pochopitelně nedokázalo žádným způsobem eliminovat nutnou administrativu s tímto krokem spojenou. Zaměstnávání cizinců tak pro firmy stále znamená nemalou časovou i finanční zátěž.

Přesto existuje efektivní způsob, s nímž si firma může nábor pracovních sil znatelně zjednodušit. Stačí se obrátit na naši pracovní agenturu IRS Czech, která vám pomůže s náborem i vyřízením potřebných povolení.

Máte zájem o pracovníky z Ukrajiny?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.