Cizinci se v Česku uplatňují v řadě profesí. Jaké výhody přináší zaměstnávání zahraničních pracovníků v průmyslu a obecně technických oborech?
Proč v Česku vládne nedostatek technicky orientovaných lidí
Statistiky jsou alarmující. V Česku má aktuálně asi 60 % firem nedostatek zaměstnanců. Týká se to přitom hlavně technicky vzdělaných uchazečů. A to na všech úrovních od kvalifikovaných pracovníků až po profese dělnické. Chybí i specializované profese jako svářeči, mechanici, obráběči kovů nebo montéři. Co je toho příčinou?
Může za to jednak technologický pokrok, který vyžaduje pro uplatnění na aktuálním trhu práce nové dovednosti. Zaměstnanci se těmto požadavkům nestíhají přizpůsobovat. Nastupující digitalizace a automatizace si vynucuje kupříkladu stále výraznější poptávku po odbornících v IT sektoru. Patrný je tento stav zvláště především v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Druhým důležitým důvodem je demografický posun. Nejsou tak studenti, kteří by nastupovali na technické obory, o které zkrátka v tuzemsku není zájem. Mladí lidé preferují spíše gymnázia. Navíc do vzdělávacího systému nastupují celkově slabší populační ročníky. Odborníci tak odcházejí do důchodu a nemá je jednoduše kdo nahradit.
Proč české firmy stále častěji sahají po zahraniční pracovní síle
Cizinci nalézají uplatnění v oblastech, jako je hutnický, strojírenský, textilní, automobilový průmysl. Tito pracovníci však dominují zejména v oblasti průmyslu zpracovatelského, to ale na pokrytí stávajících potřeb rozhodně nestačí. V oblasti průmyslu dnes chybí kolem 300 000 lidí a zlepšení experti spíše nepředpokládají.
Tento nedostatek musejí proto tuzemské podniky saturovat jinak. Nejčastěji se uchylují k náboru zahraničních pracovníků. To s sebou přináší administrativní komplikace. Procesy navázané na agendu příjmu zejména u mimounijních pracovníků mohou trvat delší dobu, vyřizování jednotlivých kroků se často protáhne i na řádově měsíce.
Nicméně v některých případech se zkrátka jedná o jedinou možnost. Bez cizinců se řada tuzemských podniků nemůže se současnou situací na trhu práce vyrovnat.
V krajním případě totiž mohou být ohroženy personální kapacity dané společnosti a tím i plnění jednotlivých zakázek. Což představuje riziko nejen pro růst a rozvoj podniku, ale i pro samu podstatu její činnosti. Dovoz pracovní síly ze zahraničí tak v konečném důsledku přispívá k udržení a růstu konkurenceschopnosti celé České republiky.
Statistiky uvádějí, že již v roce 2021 v tuzemsku pracovalo více než 900 000 cizinců. V posledních letech je navíc patrný vzrůstající trend. Jedná se o cizince ze členských zemí Evropské unie, ale i o ty pocházející ze zemí mimo rámec EU.
Klíčové výhody zaměstnávání cizinců v průmyslu
Ač by se mohlo zdát, že se jedná o spíše nouzové řešení, zaměstnávání cizinců ve skutečnosti má celou řadu výhod. Zahraniční pracovníci napomáhají vyplnit kritická místa v oborech, kde se nedostává pracovních sil, jako jsou svářeči, CNC operátoři či elektrotechnici.
To současně velmi dobře ilustruje skutečnost, že tito pracovníci dokáží nabídnout i příslušnou kvalifikaci. Patří k nim především uchazeči z Filipín, Ukrajiny či Mongolska, kteří nabízejí odborné znalosti a současně vysokou míru motivace k práci.
Zároveň lze říci, že zaměstnanci z ciziny usilují o dlouhodobou zaměstnanost a stabilitu v profesním životě. Výrazné tendence k fluktuaci nebyly zaznamenány. Zásadně negativní zkušenosti nepřináší podle personalistů ani jazyková bariéra.
Národnostně diverzifikovaný kolektiv tak může být v konečném důsledku pro firmu významným přínosem. Vytváří se tím celkově přívětivější firemní klima, kde vládne tolerance a přátelské vztahy vůči jakékoli jinakosti bez ohledu na věk, vyznání, pohlaví, sexuální orientaci či zdravotní stav. Ze zaměstnávání rodilých mluvčí mohou pak dále těžit zejména mezinárodní společnosti.
Stejně tak se projevují výhody zaměstnávání cizinců i bezprostředně v oblasti průmyslu. Zde už pracovníci ze zemí, jako je Ukrajina, ale i Bulharsko či Rumunsko, tvoří pomyslnou páteř pracovníků, kteří doslova drží celé odvětví v chodu, což prokázala i pandemie koronaviru a válka na Ukrajině, které pobyt řady cizinců, kteří do Česka za prací přicestovali, zkomplikovaly.
Legální proces a zajištění pracovních povolení
Cizinec, který zamýšlí pracovat v Česku, pakliže nepochází ze země EU, nemá volný přístup na trh práce. Obecně tak potřebuje pro tyto účely platné pracovní povolení. A to konkrétně povolení k zaměstnání vydané krajskou pobočkou Úřadu práce ČR a povolení k pobytu, které mu vystaví Ministerstvo vnitra ČR.
Zjednodušení spočívá především v tom, že cizinec si může vyřídit tzv. modrou kartu nebo zaměstnaneckou kartu. Ty představují typ tzv. duálního povolení, které cizincům umožňuje legálně pobývat a pracovat na území Česka déle než 3 měsíce.
Povolení představuje v zaměstnávání cizinců skutečně klíčový aspekt. Jinak se jedná o nelegální zaměstnávání. Za tento přečin může přitom být finančně postižen jak zaměstnavatel, tak i samotný zaměstnanec. Konkrétně hrozí zaměstnancům za tento přestupek pokuta ve výši až 100 000 Kč, zatímco u zaměstnavatelů to může být až 10 000 000 Kč.
Co obnáší pro českou firmu zaměstnání cizince?
Komplexní řešení náborových potřeb tak vyžaduje dostatek času, personální kapacity a také optimální znalost daného prostředí. Tyto aspekty přitom nemůže konkrétní společnost často samostatně pokrýt.
Vyplatí se tak nábor organizovat skrze pracovní náborovou agenturu IRS Czech. Ta je schopna zajistit veškeré právní náležitosti spojené s vyřizováním konkrétních povolení, ať už se jedná o víza nebo zaměstnanecké karty. Nábor je v maximální možné míře efektivní a splňuje požadované legislativní parametry.
V prvotní fázi se tak především musí správně definovat pracovní pozice. Dále probíhá vyhledávání kandidátů přímo v konkrétní zemi. S vhodnými uchazeči následně agentura IRS Czech organizuje pohovor a testování, čímž se zaručí, že se daný člověk nejen hodí na konkrétní pracovní post, ale bude schopen se vypořádat i s nároky na práci v odlišném státě. Poté přichází na řadu finalizace procesu v podobě zajišťování potřebných povolení.
Závěr
Zaměstnávání cizinců tak charakterizuje kvalita i optimální pracovní výkon. Proto se k této alternativě staví podniky v současné době velmi otevřeně. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí hned 33 % českých firem uvažuje zaměstnání cizinců na konkrétní vybrané pozice.
Klíčovou roli v podpoře integrace cizinců na tuzemský trh práce však sehrává stát. Ekonomická migrace je jedním z nedílných aspektů podporujících rozvoj investic, včetně zahraničních, zahraničního a obchodu a celkového růstu průmyslu i ekonomiky.
Český stát zatím však v této oblasti má četné rezervy. Proto se jednoznačně vyplatí spolehnout se na profesionálního partnera, který je schopen s náborem vypomoci. Tím může být jednoznačně naše pracovní agentura IRS Czech.