Kvalifikovaná a nekvalifikovaná pracovní síla z Ukrajiny

10.01.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

I přesto, že nezaměstnanost v ČR rapidně každým rokem úspěšně klesá, najde se stále celá řada firem, které nejsou schopni pokrýt veškerá svá pracovní místa, vhodnými uchazeči o zaměstnání.

S růstem gramotnosti populace a větším zájmem mladých lidí o studium, klesá nabídka nekvalifikovaných pracovníků, kteří by mohli pracovat manuálně a firmy jsou z této nevlídné situace více než zoufalé.

Tento problém se týká především stavebních společností, průmyslových odvětví a rovněž i sezónních prací v zemědělství. Na základě této žalostné situace se stále více podnikatelů snaží získat nové pracovníky z jiných členských států EU či právě z Ukrajiny, kde politická ani ekonomická situace tamním obyvatelům nenahrává v případě šťastného a spokojeného života příliš do karet.

Obcházení zákonů se nevyplácí

cizinecká policie v akciDíky poptávce firem po těchto levných, ale často velmi schopných pracovních silách, která převyšuje nabídku, vznikla celá řada ilegálních skupin, která se zabývá transportem jednotlivých dělníků do různých firem a to způsobem, který je v naší zemi nelegální a sice tak, že se tito lidé přes hranice dostanou na základě pracovního víza z Polska, které v Polsku ovšem stačí k tomu, aby tam tito lidé mohli legálně pracovat.

České zákony ovšem tento způsob nepovolují. Pokud se tedy jako podnikatel, chcete obrátit na někoho, kdo vám zprostředkuje pracovníka či pracovníky z Ukrajiny, musíte se za každých okolností obrátit na ověřenou agenturu, která pracovní síly dodává se všemi nutnými povoleními, kterými jsou například zaměstnanecká karta, modrá karta či zcela přípustné pracovní povolení pro cizince.

V případě, kdy ve vaší firmě proběhne kontrola a budou se v ní nacházet pracovníci s polským vízem, můžete si být jisti, že vás problémy se zákonem rozhodně neminou.

Oslovte agenturu s žádostí o kvalifikovanou pracovní sílu z Ukrajiny

Pokud potřebujete obsadit ve vaší firmě pozici, která si vyžaduje určitou míru kvalifikace, je jasné, že na ní nemůžete obsadit člověka se základním vzděláním. V případě, kdy potřebujete někoho, kdo v daném oboru přinejmenším studoval, oslovte naši agenturu IRS Czech a ta vám daného člověka na volné místo dosadí.

Tomuto procesu velmi napomohl takzvaný režim Ukrajina, který podnikatelům v ČR pomáhá tipovat osoby, které se pro dané pracovní pozice hodí a třídí je. Poté stačí již pouze oslovit naši agenturu a ta daným uchazečům umožní zpracovat si vízum o poznání dříve než jiným uchazečům.

Kromě jiného se lidem, kteří budou obsazeni na místo, které se žádá, určité znalosti vydává takzvaná modrá karta, která prokazuje, že daný jedinec má vystudovanou vysokou školu či jinou vyšší odbornou školu, která trvala minimálně tři roky.

Poté můžete vykonávat na našem území jakoukoliv výdělečnou činnost, která si takovouto kvalifikaci žádá. Agentura rovněž danému zaměstnavateli dodá nostrifikace, která dané vzdělání uchazeče budou prezentovat.

Režim Ukrajina

Režim Ukrajinarežim ukrajina grafika, který je projektem, na jehož základě lze v ČR zaměstnávat až 7600 osob do takzvaného kmenového stavu firem, a to každý rok na takzvané vízové platformě je velmi účinným nástrojem, který napomáhá řešit problémy firem v ČR, které řeší nedostatek pracovníků, a tudíž i neobsazené pracovní linky.

Projekt Ukrajina navíc, dá se říci neusnadňuje práci ilegálním převaděčům těchto levných pracovních sil z Ukrajiny a díky tomu si ušetří spoustu starostí, jak samotní zaměstnavatelé, tak i zaměstnanci, kterých by se kontrola cizinecké policie rovněž dotkla.

Vždy je tak potřeba myslet na to, že pokud se chcete vyhnout nepříjemným problémům, je rozumné se rovnou obrátit na jednu z agentur, která má takováto zprostředkovávání ve svých kompetencích.

Nechat pracovat pracovníka z Ukrajiny na polské vízum se opravdu nevyplácí, tudíž buďte vždy obezřetní a raději vše konzultujte s naší agenturou IRS Czech.

Máte zájem o pracovníky z Ukrajiny?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.