Zahraniční pracovní síla doplňuje český pracovní trh o potřebné pracovníky v různých úrovních odbornosti. Právě proto také nelze cizince pracující v České republice vnímat výhradně jako levnou pracovní sílu, která je přijímána na podřadné pozice, o které není mezi tuzemskými uchazeči o zaměstnání zájem.
Přestože vysoký podíl cizinců v českých firmách tvoří sezónní pracovníci či zaměstnanci pro manuální práce, relativně velkou část zahrnují pracovníci s vyšší odbornou způsobilostí. Tomu také odpovídá mzdové ohodnocení, jehož výše poukazuje na skutečnost, že cizinci v českých firmách rozhodně nestrádají, naopak mohou dosahovat v průměru lepších platových podmínek.
Cizinci pracující v České republice
Diverzita zahraniční pracovní síly se v posledním desetiletí v porovnání s předchozími obdobími výrazně změnila. Může za to nejen rostoucí a stabilizující se ekonomika státu především v soukromém sektoru, ale také zjednodušení celkové administrativy zejména v oblasti najímání cizinců ze států Evropské unie a vybraných regionů.
Ve velkých městech často sídlí řada korporátních tuzemských i zahraničních subjektů, jež mají tendence přijímat uchazeče z různých zemí, jež profesionálním profilem odpovídají jejich potřebám.
Tento aspekt se ovšem týká především vysoce profesionálních nebo úzce specializovaných pozic a obecně se pracuje především s principem ideálních podmínek, tedy procesní zátěže zaměstnávání, nákladů na zaměstnance a jeho pracovního výkonu.
Také proto se mezi cizinci pracujícími v České republice uplatňují především zástupci podporovaných regionů, na méně odborných nebo neodborných manuálních pozicích jsou to cizinci z:
- Ukrajiny
- Polska
- Pobaltských republik
Cizinci z Pobaltí přicházejí do České republiky až v posledních letech právě díky programové podpoře, která zjednodušuje jejich zaměstnávání. Stejných výhod pak bylo dosaženo také u cizinců z Ukrajiny, největší podíl cizinců však nadále tvoří zaměstnanci s přechodným nebo trvalým pobytem pocházející ze Slovenska.
Mzdy cizinců v českých firmách
Standardně vyšších mezd dosahují mezi cizinci pracujícími v českých firmách občané Evropské unie, jelikož obvykle vykonávají kvalifikovanou práci. Migrace za prací z těchto zemí bývá podmíněna lepšími platovými podmínkami za srovnatelnou pracovní náplň, což se daří naplnit především korporátním firmám.
Mezi těmito zaměstnanci vysoce vyčnívají občané Slovenska, jež obvykle v České republice zůstávají po dostudování vysoké školy. Mzdy těchto pracovníků v průměru převyšují průměr mezd českých zaměstnanců, což způsobeno především nižším podílem obsazovaných pracovních pozic v nižších platových třídách bez požadavku na zvláštní odbornost.
U cizinců z ostatních zemí jsou průměrné platy v porovnání s českými občany sice nižší, ale tento jev je dán stejnou příčinou, tedy obsazováním pozic s nižším kvalifikačním požadavkem, a tedy i obecně nižší mzdou.
Lze tedy konstatovat, že mzdy cizinců v zásadě odpovídají jejich pracovní náplni a jsou srovnatelné se mzdami tuzemských pracovníku na stejných pozicích.