I cizinci mají možnost získat české státní občanství

13.10.2018

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Každý cizinec, který pobývá na územní České republiky, se po nějakém čase může rozhodnout pro podání žádosti o české občanství. Tento krok s sebou samozřejmě přináší mnoho výhod, ale je také třeba počítat s tím, že se musí splnit řada podmínek nezbytných pro úspěšné dokončení celého procesu.

Požádat o české občanství mohou i cizinci, jejichž rodiče či manžel/manželka, občanství mají.

Kdy lze žádat o české státní občanství?

české státní občanství České státní občanství pro cizince O české státní občanství může žádat prakticky každý cizinec, jenž má na území České republiky povolen trvalý pobyt po dobu minimálně 5-ti let. Do této kategorie spadají i žadatelé o české státní občanství pro Ukrajince.

Výjimka nastává u občanů EU, u nichž jsou požadovány pouze tři roky trvalého pobytu. Pro získání českého státní občanství je třeba dále složit několik zkoušek. Proto je vhodné o občanství žádat až skutečně ve chvíli, kdy si je daná osoba skutečně jistá tím, že zkoušky složí.

Jak je možné získat české občanství?

České státní občanství je možné získat několika způsoby, a to:

  • podáním žádosti a vykonáním zkoušky
  • narozením na území ČR
  • na základě státního občanství manžela/manželky
  • alespoň jeden z rodičů má státní občanství na území ČR

Jazykové zkoušky pro cizince

Zřejmě nejdůležitější zkouškou, kterou je nutné zvládnout při žádosti o občanství, je zkouška z českého jazyka. Mnohým cizincům dělá čeština problémy i po mnoha letech pobytu, a tak se není čemu divit, že se jí obávají.

Ve skutečnosti se nejedná o velmi extrémně náročnou zkouška. Je však třeba počítat s tím, že daný úředník, který o vydání občanství rozhoduje, potřebuje vědět, zdali je cizinec na území ČR schopen fungovat v běžném životě.

Před několika lety se k jazykové zkoušet přidružily také další, takže se celý proces získání občanství o něco zpřísnil. V současné době tak cizinci vykonávají dále testy z české historie, zeměpisu, kultury, právního či ústavního řádu. jazyková zkouška občanství čr Získání občanství v ČR

Náročnost zkoušek

Říká se, že vykonávané zkoušky, které vedou k získání českého občanství nejsou zrovna nejjednodušší, ale zároveň se dají zvládnout. Pokud daný cizinec v ČR funguje v běžném životě, pracuje, nakupuje apod., získá během několika let přehled o tom, jak zde vše funguje.

Následně vykonávaný test, který se zaměří právě na běžné záležitosti každodenního života či české zvyky a tradice, by proto neměl představovat překážku získání českého občanství pro Ukrajince.

Své znalosti je vhodné ověřit si například v nějakém kurzy, který umožní zpracovat získané informace a vhodně je interpretovat.

Cena zkoušky

Dříve byl celý systém nastaven tak, že první pokus o sloužení zkoušky z českého jazyka byl financován státem. V současné chvíli je však v platnosti novela zákona, která určuje, že si cizinec při žádosti o státní občanství vykonávané zkoušky hradí sám. Poplatek se snížil na 2.000,- za jeden pokus.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt