Hlášenka volného pracovního místa prověří trh

27.04.2020

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Nedaří se vám obsadit pracovní místo? Uvažujete o zaměstnání cizince? Pak je hlášenka pracovního místa prvním dokumentem, se kterým se v procesu zaměstnávání cizinců setkáte. Jak a kde ji vyplnit?

Co je to hlášenka volného pracovního místa

Okamžitě a téměř bez administrativní zátěže je možné zaměstnat českého uchazeče nebo uchazeče ze zemí Evropské unie. Co když ale mezi takovými kandidáty není vhodný uchazeč? Pak je tu možnost zaměstnat cizince ze třetí země. Ale ne okamžitě.

Nejprve je třeba přes pobočku úřadu práce nabídnout volné pracovní místo kandidátům českým nebo ze států EU. K takovému zveřejnění nabídky slouží právě hlášenka volného pracovního místa.

úřad práce čr

Kdy podat hlášenku volného pracovního místa

Hlášenku je třeba podat na příslušném formuláři úřadu práce. Formulář je dostupný ke stažení a není nutná osobní návštěva pobočky. Hlášení volného pracovního místa můžete provést  emailem nebo poštou. Po oznámení volné pozice začíná běžet lhůta 30 dní.

Pokud tedy chcete na pozici přijmout osobu ze zahraničí, je třeba s touto lhůtou počítat a hlášenku podat s patřičným předstihem.

Hlášenka prověří český trh

Ve lhůtě třiceti dní se na pozici mohou přihlásit uchazeči z ČR nebo EU. Pokud se nepodaří najít vhodného kandidáta může o pozici požádat cizinec mimo EU. Tomuto procesu se také někdy říká test trhu práce.

Po skončení třicetidenní lhůty a neobsazení místa se volná pracovní pozice objeví v databázi míst pro držitele zaměstnanecké nebo modré karty. Pozici je přiděleno registrační číslo, které se následně uvádí na žádost o zaměstnaneckou kartu či modrou.

hlášenka volného pracovního místa

Pozor na mzdové ohodnocení

Pokud plánujete zaměstnat pracovníka na několik let je předpoklad, že mu budete postupně navyšovat mzdu. Ta musí odpovídat mzdovému rozpětí, které uváděla hlášenka pracovního místa. V opačném případě by cizinec mohl mít později problém s prodloužením zaměstnanecké karty.

Nahlašovací povinnost

Hlášení cizinců na úřad práce je povinné pro každého zaměstnavatele. Tato povinnost se vztahuje na všechny zaměstnance, kteří potřebují zaměstnaneckou nebo modrou kartu či oprávnění k pobytu.

Kdy můžete zaměstnat cizince

Firma může cizince zaměstnat pouze v případě, že má platné povolení k zaměstnání od pobočky úřadu práce. Dalším oprávněním k zaměstnání je modrá nebo zaměstnanecká karta. Zaměstnat cizince je možné i na základě vnitropodnikového převedení pracovníka ze zahraniční pobočky.

volné místo pro cizince

Další povinnosti zaměstnavatele

Nástup cizince do zaměstnání je třeba oznámit nejpozději v den jeho nástupu, a to pobočce úřadu práce. Zároveň je zaměstnavatel povinen úřad práce informovat v případě, že cizinec do zaměstnání nenastoupil, ukončil poměr před uplynutím doby, na kterou bylo povolení vystaveno nebo byl pracovní poměr ukončen výpovědí.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt