Cizinci v Programu kvalifikovaný zaměstnanec si polepší

11.01.2022

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Nástup nového roku s sebou mimo jiné přinesl i zvýšení minimální mzdy o tisíc korun na současných 16 200 Kč. Společně se mzdou minimální pak zákonitě vzrostly i takzvané zaručené mzdy, které určují, kolik si při standardní pracovní době (40 hodin týdně) zaměstnanci vydělají v určitých oborech.

Konkrétně jsou tyto profese rozděleny do osmi mzdových skupin na základě jejich namáhavosti a odpovědnosti, jež si vyžadují – každá z těchto skupin má pak svůj vlastní zaručený mzdový tarif. 

Zde vám pak přinášíme příklady nejčastějších povolání, včetně jejich minimální zaručené měsíční mzdy: 

  • výpomoc v kuchyni, uklízečka, doručovatel - 16 200 Kč
  • sanitář, pokojská - 17 900 Kč
  • zedník, instalatér, číšník, kadeřník - 19 700 Kč 
  • kuchař, krejčí - 21 800 Kč 
  • řidič autobusu, záchranář, účetní - 24 100 Kč
  • správce sítě, obchodní referent, projektant - 26 600 Kč 
  • finanční expert, lékař, programátor, marketingový specialista - 29 400 Kč 
  • finanční makléř, vědecký pracovník, obchodní stratég - 32 400 Kč

Program kvalifikovaný zaměstnanec = garance 1,2násobku zaručené mzdy 

Program kvalifikovaný zaměstnanec si klade za cíl uspokojit poptávku českých společností po kvalifikovaných zahraničních pracovnících. Jmenovitě se týká všech kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny, Srbska, Mongolska, Běloruska, Kazachstánu a další čtveřice zemí. 

rostoucí mzdy cizinců v črDokonce dochází i ke stimulaci poptávky po zaměstnání v ČR pomocí finančního nástroje, neboť je garantována dokonce ještě vyšší mzda než ta zaručená.  

Konkrétně zahraniční zaměstnanec má v Programu kvalifikovaný zaměstnanec garantován 1,2násobek zaručené mzdy. To tedy kupříkladu znamená, že zaručená mzda při standardní pracovní době lékaře z Ukrajiny či Kazachstánu činí 35 280 Kč. Co se týče vědeckých pracovníků, tak ty mají dokonce zaručeno 38 880 Kč. 

Žadatel by si měl ověřit, jestli skutečně došlo k navýšení mzdového tarifu 

Každý, kdo o práci žádá prostřednictvím Programu kvalifikovaný zaměstnanec, by si měl na Úřadu práce raději sám ověřit, zdali došlo k aktualizaci podmínek právě u jeho žádaného místa, a nabízená mzda je tedy plně v souladu se všemi náležitostmi tohoto programu platnými od 1. ledna 2022. 

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.