Chystané změny v kvótách u zahraničních pracovníků

12.11.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

České firmy se stále intenzivněji snaží saturovat nedostatek pracovníků v zahraničí. Reagovat na to vláda bude navýšením kvót na Filipínách.

Na českém pracovním trhu chybí zaměstnanci

Zhruba dva roky řešila tuzemská vláda požadavek na uvolnění limitů pro pracovníky ze zahraničí, jehož se domáhaly tuzemské firmy. Ty nejsou v současné době schopny jiným způsobem nutný počet pracovních síl pokrýt.

Zaměstnanci momentálně chybí ve všech klíčových oborech. Nedostatek hlásí průmyslové továrny, dopravní firmy, ale i stavby, sektor zdravotnictví nebo gastronomie, kde trpí nedostatkem vhodných pracovníků hlavně restaurace.

Současné statistiky hovoří o tom, že například ve stavebnictví chybí až 60 000 zedníků a dalších profesí. Podstav je i u profesionálních řidičů, těch má příští rok chybět už 130 000. Ve zdravotnictví by bylo zapotřebí asi 12 000 zdravotních sester.

Pro firmy se jedná o nejpalčivější problém, jelikož nedostatek vhodných zaměstnanců brzdí jejich další rozvoj, má vliv na prodražování výroby a také způsobuje snižování konkurenceschopnosti. Negativní vliv tento stav má i pro stát, kterému tak unikají peníze za odvody. Odhady přitom hovoří o řádově miliardách korun.

sestry

Zájem o cizince tak mají firmy napříč celou republikou. Příliš přitom nezáleží na jejich velikosti. Zájem řešit naplnění pracovních pozic právě takto se podle Hospodářské komory České republiky týká podniků všech velikostí, od jednotek zaměstnanců až po tisíce.

České firmy chtějí především Filipínce

Výsledkem je návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který počítá s posílením ekonomické migrace o 20 000 Ukrajinců, Filipínců a příslušníků dalších národností ročně. Dostat by se do Česka měli uchazeči také z Mongolska, v menší míře pak z Moldavska, Gruzie a Bosny a Hercegoviny.

Zvýšit by se měly kvóty pro Filipíny, a to o 5000 žádostí na celkem 10 300 ročně. S Ukrajinou je situace složitější, kvóty se budou naopak snižovat. A to z původních 38 000 míst na plánovaných 11 000. Ukrajinští žadatelé totiž v současné době limity nevyčerpávají.

Co se týče Ukrajiny, čerpat by kvóty nově měli ti občané, kteří momentálně pobývají v jiných členských státech EU jako držitelé dočasné nebo mezinárodní ochrany, nebo žadatelé o dočasnou či mezinárodní ochranu a občané Ukrajiny oprávnění podle ukrajinských předpisů legálně vycestovat z území Ukrajiny.

nedostatek delniku

U Filipínců se kvóty mají zvyšovat pro středně a nízce kvalifikované pracovníky. Kvóty na vysoce kvalifikované zaměstnance by se na většině zastupitelských úřadů měly zvýšit souhrnně o 1 500 míst.

Nové kvóty pro generální konzulát ve Lvově a navýšení kvót pro žádosti podávané vysoce kvalifikovanými pracovníky by měly nabýt účinnosti k 1. lednu příštího roku. Pro Filipíny by návrh měl doznat účinnosti později, až k 1. květnu. Dáno je to potřebnými přípravami na zvýšení kapacit.

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.