Biometrické průkazy pro cizince

10.06.2024

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Biometrie představuje při vyřizování dokladů pro cizince stěžejní technologii. Proč a o co se vlastně jedná? Jaké praktické dopady mají biometrické doklady?

Co je biometrie

Jak oficiálně uvádí ministerstvo vnitra, biometrické systémy jsou aplikace biometrických technologií, které umožňují automatickou identifikaci nebo autentizaci nebo verifikaci určité fyzické osoby.

Dnes má tato metoda široké možnosti uplatnění například v docházkových systémech. Biometrie se rovněž uplatňuje jakožto verifikační mechanismus při potvrzování plateb. Specifickou kategorii využití tohoto principu pak představují právě biometrické osobní doklady.

Jeho zásadní výhodou je především to, že je obtížné tyto údaje zfalšovat. Příslušný biometrický prvek tak musí z titulu své funkce být jednak univerzální, dále jedinečný a také stálý. V současné době jsou právě biometrické prvky stěžejní součástí dokladů také z pohledu cizinců.

Tuto podobu v tuzemsku vydávané doklady nabyly od 4. července 2011 na základě praxe, která vyplývá z evropské legislativy. Opatření souvisí se zpřísněním podmínek pobytu cizinců v EU a se vstupem ČR do schengenského systému bez hraničních kontrol.

biometrický parametr

Prakticky to tak znamená, že se při vydávání dokladů pořizují pomocí specializovaného zařízení dvě kategorie biometrických prvků. Ty se rozdělují podle toho, jakým způsobem se používají. Rozeznáváme tak:

Stabilní data:

  • verifikace otisku prstu
  • rozpoznávání duhovky
  • analýza sítnice
  • rozpoznávání obličeje
  • analýza markantů hlavy
  • rozpoznávání tvaru ucha
  • detekce pachu těla
  • rozpoznávání hlasu

Dynamická data nebo charakteristiky chování:

  • verifikace vlastnoručního podpisu
  • analýza stisku tlačítek

V praxi se nejčastěji z výše uvedených dat používá především zobrazení obličeje a otisků prstů.

Kdy se cizinec v Česku setká s biometrií

Biometrie nebo též biometrika tedy v případě právě dokladů primárně slouží k ověření pravosti průkazu o povolení k pobytu a totožnosti jeho držitele. Konkrétně se sejmutí těchto údajů týká žadatelů, kteří v Česku pobývají dlouhodobě, přičemž se jedná o občany třetích zemí. Biometrie se nevztahuje na občany Evropské unie, ani na občany třetích zemí, kteří v České republice pobývají na základě víza.

Jedná se tak o cizince na území ČR přebývající na základě:

  • dlouhodobého pobytu
  • trvalého pobytu (vyjma občanů Evropské unie)
  • přechodného pobytu rodinného příslušníka občana EU
  • trvalého pobytu rodinného příslušníka občana EU
  • jedné z forem mezinárodní ochrany (azylu nebo doplňkové ochrany)

V případě žádosti o povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu musí mít žadatel uděleno nejprve dlouhodobé vízum, na jehož podkladě může oficiálně přicestovat do České republiky a požadované povolení si převzít. Lhůta pro následné převzetí povolení k pobytu činí 60 dnů od pořízení biometrických údajů.

biometrický pas výroba

Jaké jsou administrativní povinnosti v souvislosti s biometrií

V principu tento systém představuje pro cizince i samotné úřady zjednodušení, ale nese s sebou i některé nové povinnosti.

Pro vymezené skupiny je tedy pořízení biometrických prvků povinné a cizinec nemá možnost odmítnout. To současně také vylučuje možnost nechat se zastoupit při jejich pořizování jinou osobou. Žadatel se tedy dostavuje osobně.

U dětí mladších 6 let je pořizován pouze obličejový záznam. Stejně tak se biometrie nepořizuje ve specifických případech anatomických nebo fyziologických změn. To znamená například v případě zdravotního postižení končetin. Pak může být vydán pouze průkaz o povolení k pobytu, jenž obsahuje biometrický údaj o zobrazení obličeje.

Cizinec, který do ČR v rámci vydání víza na převzetí povolení k pobytu neodcestuje, může očekávat zastavení řízení o žádosti k dlouhodobému či trvalému pobytu. Pakliže by sice přicestoval, ale řádně se k pořízení biometrických údajů nedostavil, hrozí mu dokonce pokuta, a to ve výši až 10 000 Kč. Analogicky shodná situace platí také pro vyzvednutí již hotového průkazu.

Jakým způsobem si vyřídit doklad s biometrickými prvky

Cizinec se tak musí dostavit osobně, povinen je tak učinit do tří pracovních dnů od svého příjezdu do ČR. S sebou si musí především vzít cestovní doklad. Biometrii pořizují všechna pracoviště oddělení pobytu cizinců ministerstva vnitra, jak dále oficiálně informuje informační portál FRS.

Před pořízením biometrie musí být na příslušném pracovišti také k dispozici kompletní dokumentace. To znamená, že cizinec se musí i předem objednat. Biometrii jsou schopna pořídit všechna pracoviště oddělení pobytu cizinců ministerstva vnitra. Cizinec se tedy musí objednat právě a pouze na příslušné pracoviště, kde je k dispozici jeho dokumentace.

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.