Automatizace a robotizace představuje jeden ze zásadních trendů soudobého trhu práce. Masivní rozvoj probíhá i v sektoru IT a podnikových služeb. Na co všechno bude nutné se připravit?
Sektor IT a podnikových služeb dobývá Česko
Už v roce 2022 média referovala, že poskytování IT řešení pro firmy se v minulých letech stalo jedním z nejlukrativnějších byznysů v Česku.
Právě sektor IT a podnikových služeb dnes platí v rámci české ekonomiky za jeden z vůbec nejrychleji se rozvíjejících. Prakticky od počátku v ČR roste dokonce dvojciferným tempem. Aktuálně v něm pracuje více než 160 000 lidí a do roku 2025 by měl dosáhnout počet míst 200 000.
K nejrychleji rostoucím se pak konkrétně řadí firmy působící ve oblasti kybernetické a informační bezpečnosti a dále segment IT podpory a datové analytiky. Značný potenciál dalšího rozvoje má podle odborníků rovněž sféra umělé inteligence.
Pokročilá automatizace a robotizace bude pro obor IT a podnikových služeb jednoznačnou doménou roku 2024. Roboti dnes nahrazují podle dostupných statistik až 20 000 pracovních míst. Navzdory tomu až 80 % firem plánuje projekty automatizace rozšířit i na další zpracovávané procesy a služby, uvádějí statistická data dále.
Z nejnovějšího průzkumu asociace ABSL vyplynulo, že uplatnění by mělo v nejbližší budoucnosti najít v tomto odvětví až 15 000 specialistů. Právě oblast lidských zdrojů se tak pro letošní rok stává prioritou.
Jak dostat do Česka odborníky
Kvalifikované zaměstnance se podle průzkumu v zásadě daří v Česku udržet. Prioritou se tak stává nejen nábor, ale také péče o tyto pracovníky. Hned 40 % zaměstnanců tvoří cizinci prakticky z celého světa.
Vítaným ulehčením by přesto pro většinu bylo zjednodušení náborů ze zahraničí a pružnější strategie ekonomické migrace. Což se týká primárně vzdálenějších lokalit, jako je Indie, jižní Amerika, zejména Brazílie a Kolumbie, Filipíny, balkánské země, jako je například Srbsko a Albánie, a Turecko, z nichž do Česka proudí pracovní síly.
Pracovníky lákají mimo jiné i nadstandardní mzdy. Ty v tomto oboru v mnoha případech dosahují i šesticiferných hodnot a v loňském roce rostly v průměru o 6,5 %. Navíc se zřetelně manifestuje trend setrvání zaměstnanců. Jejich průměrná doba působení v oboru meziročně setrvale narůstá.
Růst a expanzi prostřednictvím tohoto výzkum potvrdilo hned 59 % českých center podnikových a IT služeb. Jednat se podle expertů má o inovativní, digitální a globální pozice. Což také odpovídá také vizi, že Česko aspiruje na to stát se digitálním a inovativním lídrem v globálním podnikání.
Již nyní ostatně centra vyvíjejí a nasazují pokročilé technologie, což potvrzuje skutečnost, že s Českou republikou je zkrátka nutné „počítat“ jakožto s vhodnou destinací pro založení a provoz inovačního centra či centra služeb.
Zdroj: Protext.cz