Vánoční zvyky Filipínců

16.12.2020

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Filipínci jsou známí dodržováním svébytných kulturních tradic. Jaké zvyklosti se udržují během Vánoc?

Výzdoba, kam se podíváš

Vánoce, považované za nejdůležitější svátek, tu začínají s předstihem. Už datum 1. září se považuje za neoficiální zahájení vánoční sezóny. V obchodech tak hraje typické vánoční album Jose Mari Chana a Filipíny se začnou zahaloval do tisíců vánočních světel.

Filipínci milují výzdobu, proto zde nečekejte minimalismus, ale Vánoce jsou tu opravdu vidět na každém kroku a našinec by se jistě nezdráhal označit výzdobu za kýč. Ačkoli v období Vánoc v zemi panuje tropické počasí, dá se říci, že si Filipínci užívají tuto část roku s nesmírnou chutí.

Hlavním symbolem Vánoc je tady hvězda, které se říká parol. Původně se vyráběla z bambusu, v čase jej však nahradily jiné materiály. Hvězda symbolicky představuje betlémské světlo a také vítězství nad temnotou. V řadě místních rodin ji proto najdete jako výzdobu zavěšenou na průčelí domů.

Tradiční pokrmy i zvyky podobné Evropě

Každá země má i své typické vánoční pokrmy a ani na Filipínách tomu není jinak. Zatímco v českých domácnostech začínají vonět vanilkové rohlíčky, Filipínci se těší na puto bumbong a rýžový zákusek zvaný bibingka, pokrmy, které se prodávají na ulici výhradně v období adventu. Slavnostní večeře je v některých rodinách velmi netypická, konzumují se špagety.

puto bumbong filipínci

Ačkoli se jedná o vzdálenou destinaci, překvapí vás možná, že samotné filipínské Vánoce jsou do určité míry podobné těm našim.

Neobejdou se tak bez vánočních stromů i klasických Betlémů, zvykem je sejít se s blízkými lidmi, povídat si a všeobecně se také družit. Vzhledem k tomu, že Filipínci jsou rovněž hodně muzikální, asi není příliš s podivem, že i o Vánocích se tady zpívá. Radnice měst totiž připravují soutěže vánočních písní.

Náboženská část Vánoc jako nejdůležitější prvek

Také na Filipínách se rodina sejde u vánočního stromečku, aby si nadělovala dárky. Stromeček je zpravidla umělý a dárky pod něj symbolicky naděluje známá postava Santa Clause. Tato část vánočních svátků však pro místní obyvatelstvo ani zdaleka není nejdůležitější.

Vrcholem tohoto období je tradiční návštěva kostela, kam se chodí na půlnoční mši. Ačkoli během Vánoc v Česku potkáte i nejednoho ateistu a jít „na půlnoční“ se stává tradicí bez náboženského významu a do určité míry i atrakcí, v případě Filipín tomu tak není.

vánoční tradice filipínci

Lze říci, že Filipínci jakožto národ silně nábožensky zaměřený, berou naopak ve srovnání s našincem tuto část Vánoc nesmírně vážně. Ačkoli ani svátečně naladěné kostely se neobejdou bez výzdoby v podobě světel, které vládnou napříč celou zemí.

Ke štědrovečerní večeři pak rodina usedá až po mši. Typickou součástí je například pečené vepřové. U stolu se opět Filipínci sejdou v hojném počtu, často nejen rodina, ale i přátelé a sousedé.

Máte zájem o pracovníky z Filipín?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.