V jakých pracovních odvětvích v ČR najdete nejčastěji cizince?

24.10.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

V Česku pracuje na různých postech řada cizinců. Kde všude se s nimi je možné setkat nejčastěji a o jak vysokém počtu lidí vlastně v této chvíli hovoříme?

V Česku se uplatňuje stále více cizinců

V Česku bylo dle přehledu, který za loňský rok zveřejnil Český statistický úřad ohledně zaměstnávání cizinců, na pracovním trhu celkem 904 983 těchto osob. Počty pracovníků ze zahraničí tedy stoupají, v roce 2020 statistiky uváděly 741 967 osob.

Nezastupitelným zdrojem pracovních sil se cizinci stali hlavně pro Prahu. A to primárně pro svou flexibilitu. Právě metropole cizincům poskytuje dle zástupců pracovních agentur nejen kariérní příležitosti, ale také dobrou kvalitu života.

graf zaměstnanosti 2023

Kteří cizinci to jsou? Poměrně tradičně tuzemský trh práce saturují kulturně i geograficky blízcí Slováci. Již navyklé jsou české firmy také na pracovníky z Ukrajiny. Stále častěji jsou však tuzemské firmy nuceny sahat do řad pracovníků ze zemí mnohem vzdálenější, a to nejen místně, ale i kulturně.

V Česku se tak na pracovním trhu etablují i Indové, Nepálci či Filipínci. Setkat se však čeští zaměstnanci mohou i s kolegy z Bulharska, Rumunska nebo třeba Vietnamu, ale i Polska

Cizinci tak jezdí do ČR jak za sezónním zaměstnáním, ale nacházejí zde i dlouhodobé pracovní uplatnění. A to nejen na nekvalifikovaných postech převážně charakteru manuálního, ale i coby plně kvalifikovaní pracovníci.

Cizinci míří v tuzemsku do výroby i do zdravotnictví

A to v různorodých odvětvích. První důležitou oblastí je především logistika. Kromě skladových dělníků se tak mohou tito zaměstnanci uplatnit i coby řidiči vysokozdvižného vozíku, administrátoři nebo vedoucí týmu skladu.

Další důležitou oblast, kterou naplňují uchazeči ze zemí mimo ČR, představuje též výroba. A to jak na výše zmíněných méně kvalifikovaných postech, tak i na úrovni kvalifikovaných řemeslných pozic.

logo businessinfo

Jak uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu, které je gestorem projektu BusinessInfo.cz, jedná se na této úrovni především o svářeče, zámečníky, lakýrníky, elektromontéry nebo CNC seřizovače.

Vedle výrobního sektoru a logistiky nacházejí cizinci dále svoje profesní působení i v odvětví podnikových služeb. Zde se jedná o kvalifikované odborníky, kteří především působí v oblasti HR, financí a IT.

Specifický obor, který taktéž využívá pracovníky mimo ČR, je rovněž stavebnictví. Cizince lze najít i v gastronomických a hotelových provozech. A to nejen v Česku, například s již zmíněnými Filipínci jsou v tomto směru poměrně dobré zkušenosti a tito pracovníci se velmi dobře dokázali začlenit na různé pozice napříč Evropou.

Opominout také nelze řadu cizinců, kteří v České republice pracují ve zdravotnických a sociálních službách. A to nejen jako lékaři včetně zubařů, ale i jako zdravotní sestry nebo laboranti.

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.