Tradiční svátky na Filipínách

19.04.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Filipíny jsou ostrovní stát s bohatou kulturou a tradicemi, což se projevuje i v mnoha svátcích a oslavách po celý rok. V tomto článku se podíváme na některé z nejvýznamnějších tradičních svátků na Filipínách.

Sinulog

Sinulog je jeden z největších a nejoblíbenějších svátků na Filipínách. Koná se v Cebu, druhém největším městě země, a slaví se 3. neděli v lednu. Historie Sinulogu sahá až do 16. století, když na Filipínách dorazili španělští dobyvatelé.

Podle legendy, která se stala základem této slavnosti, byl nalezen obraz Ježíše Krista na místě, kde byla nalezena místní soška boha pagana. Toto objevení bylo považováno za zázrak a začalo se věřit, že Ježíš přišel zachránit místní obyvatele.

oslava sinulog filipíny

Sinulog se tak stal festivalem spojený s křesťanskou vírou. Během Sinulogu se konají různé slavnosti, jako jsou taneční soutěže a bohoslužby. Jedním z největších vrcholů festivalu je Grand Sinulog Parade.

Tento průvod obvykle začíná na místě, kde byl nalezen obraz Ježíše Krista, a pokračuje po celém městě.

Ati-Atihan

Ati-Atihan je nejstarší tradiční svátek na Filipínách a koná se v Kalibou na ostrově Panay. Oslava trvá jeden týden a je zasvěcena patronovi města, svatému Janu Křtiteli. Slavnost Ati-Atihan se vyznačuje tanečními vystoupeními a hudbou doprovázenými barevnými a bohatě zdobenými kostýmy.

Účastníci se oblékají do krojů, které připomínají domorodou kulturu Ati a Malajců, a tančí po ulicích v průvodu. Během průvodu se účastníci navzájem posypávají bílým práškem, což představuje symbolickou cestu z temnoty do světla.

Flores de Mayo

Flores de Mayo, neboli Květen v květech, je tradiční svátek, který se slaví po celé zemi během celého měsíce května. Oslava je zasvěcena Panně Marii a tradičně zahrnuje bohoslužby, taneční vystoupení a květinové průvody.

flores de mayo

MassKara

MassKara je slavnostní oslava, která se koná v Bacolodu, hlavním městě provincie Negros Occidental. Svátek se slaví poslední víkend v říjnu a tradičně zahrnuje taneční soutěže, ohňostroje a průvody.

Historie MassKara Festivalu sahá až do sedmdesátých let minulého století. Během té doby se město Bacolod potýkalo s několika problémy, včetně ekonomických a politických krizí. V roce 1980 se město rozhodlo, že uspořádá festival, aby povzbudilo své obyvatele a přilákalo turisty do města.

Pasko

Pasko, neboli Filipínské Vánoce, jsou jedním z nejdůležitějších svátků na Filipínách. Oslavy začínají v září a trvají až do ledna. Během této doby Filipínci dekorují své domy a ulice a připravují se na rodinná setkání a slavnostní večeře.

Tradičními jídly jsou například lechon (pečené vepřové), bibingka (rýžový dort) a puto (kukuřičný dezert). Filipínci také navštěvují mnoho nočních mší a oslavují Noc svatého Silvestra (New Year's Eve) s velkými ohňostroji.

Semana Santa

Semana Santa, neboli Svatý týden, je svátek, který se slaví po celé zemi v průběhu Velikonoc. Tradičně zahrnuje bohoslužby, ale také taneční soutěže a hudbu. V některých oblastech se lidé dokonce potírají vodou a barvami, aby symbolicky očistili své duše.

Buwan ng Wika

Buwan ng Wika, neboli Měsíc jazyka, je podobný jako Linggo ng Wika (Týden jazyka), ale trvá celý měsíc září. Během tohoto měsíce se konají různé aktivity a oslavy zahrnují filipínskou kulturu, literaturu a historii.

buwan-ng

Araw ng Kagitingan

Araw ng Kagitingan, neboli Den odvahy, se slaví 9. dubna po celé zemi. Tento svátek připomíná Filipíncům jejich hrdinství a oběti během druhé světové války. Během oslav se konají procesí a vojenské přehlídky.

Tyto svátky jsou jen několik příkladů tradičních oslav na Filipínách. Každý z nich má své jedinečné tradice a zvyky a připomínají Filipíncům důležité okamžiky v historii a kultuře země.

Máte zájem o pracovníky z Filipín?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.