Proč zaměstnávat pracovníky z Ukrajiny?

28.11.2018

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Pro nedostatek pracovníků je stále větší počet zaměstnavatelů nucen přikročit k zaměstnávání zahraničních osob. Poptávka vládne hlavně po zaměstnancích z Ukrajiny. Proč a jakým způsobem jejich nábor probíhá?

Proč firmy chtějí zrovna Ukrajince

V současnosti v ČR pracuje už cca 70 000 Ukrajinců. To je v celkovém počtu zhruba 375 000 cizinců suverénně nejvíc. Přesto ovšem příliv pracovníků z východu neustává a situace na trhu práce se nelepší.

Lidé chybějí dál, a to jak na postech například ve zdravotnictví, tak i třeba u dělnických profesí. Nedostatkem trpí například průmysl.

Zaměstnavatelé dle výsledků průzkumů hlásí s ukrajinskými pracovníky spokojenost. Oceňují na nich především pracovitost, vstřícnost, loajalitu i schopnost snadné integrace. Shodně zástupci firem potvrzují, že tito pracovníci jsou se ochotni velmi rychle začlenit do pracovního kolektivu.

pracovníci z ukrajiny

Jaký je současný stav při zaměstnávání Ukrajinců

České firmy tak jednoznačně potřebují nábor nových pracovníků zjednodušit a urychlit. Stále jim v tom brání složitá administrativa a nemalé množství byrokratických povinností. Podle stávajících odhadů existuje asi 280 000 lidí, kteří jsou na tuzemském trhu zaměstnatelní.

Odrazují je však komplikované české zákony. Práce v Česku je pro ně spíše další komplikací, než efektivní možností, jak si přijít k výdělku.

Stávající systém „dovozu“ nových zaměstnanců činí dle aktuálních kvót 20 000 nových pracovníků za rok. Hovoří se ale o tom, aby se pokryla stávající potřeba trhu práce, bylo by zapotřebí ji zhruba zdvojnásobit.

Ekonomové se shodují, že nezaměstnanost je nyní rekordně nízká, což paradoxně brzdí rozvoj ekonomiky. Češi o řadu pracovních pozic zájem nemají primárně proto, že jsou z jejich pohledu hůře placené a čekala by na ně příliš složitá práce, u které vydrží jen po velmi krátkou dobu.

Firmy proto dokonce usilují o možnost vůbec přednostně českými pracovníky volná místa neobsazovat.

zaměstnanci z ukrajiny

Co je Projekt Ukrajina a Režim Ukrajina

Na podzim 2015 tuzemští zákonodárci reagovali na neuspokojivý stav otevřením možnosti podat si žádost do tzv. Pilotního projektu Ukrajina. V létě roku 2016 odstartoval navazující vládní projekt Režim Ukrajina, díky němuž mohlo do České republiky přijít přibližně 24 000 Ukrajinců. Oba programy měly za cíl zjednodušit získávání tzv. zaměstnanecké a modré karty.

Tato povolení zastupují povolení k pobytu a pracovní povolení. Bez něj tedy cizinec na českém území oficiálně žít a pracovat nemůže. A aby si nemusel vyřizovat oba dokumenty zvlášť, požádá si o tuto kartu. Modrá karta slouží těm, kteří se budou ucházet o místo, které vyžaduje vyšší či vysokou kvalifikaci. Karty jsou tedy svázány vždy s konkrétní pracovní pozicí.

Dopady působení Ukrajinců na českém pracovním trhu

Díky těmto systémům mohl oficiálně skončit systém Visapoint, který si vysloužil nemalou kritiku pro svou netransparentnost a stal se synonymem pro doslova kupčení s lidskou pracovní silou.

Cílem projektů je především přímé zprostředkování uchazečů bez jakýchkoli prostředníků. Kolem Visapointu se v čase vyrojilo nemálo překupníků. Projekt Ukrajina a Režim Ukrajina mají náročný proces náboru nových zaměstnanců zprůhlednit a urychlit.

Získaní zaměstnanci se stávají zaměstnanci kmenovými a mají stejné podmínky jako Češi. Což se týká zejména mezd. Odborníci odhadují, že zájem o zaměstnance z Ukrajiny bude v dlouhodobém horizontu ještě zesilovat. Výše citované zdvojnásobení ročních kvót je tak v současné chvíli v jednání.

K tomu se přiklání i Hospodářská komora, která chce v tomto směru vyvinout nátlak na vládu. Zároveň její zástupci zdůrazňují, že Ukrajinci rozhodně Čechům práci neberou a zaručeně nijak neohrožují jejich mzdovou úroveň. Nejedná se o import levné pracovní síly.

Máte zájem o pracovníky z Ukrajiny?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás