Cizinec může být v tuzemsku tzv. agenturním zaměstnancem, případně může pracovat přímo pro daného zaměstnavatele. Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností?
Jak funguje agenturní zaměstnávání
Agenturní zaměstnávání obecně, tj. i v rámci českých zaměstnanců, nejen u cizinců, funguje tak, že agentura stojí v roli zprostředkovatele, který pronajímá zaměstnance.
Zaměstnanec je tedy zaměstnán u agentury a dočasně je přidělen na pracovní pozici u zaměstnavatele. Konkrétní podmínky si zúčastněné strany ujednávají v pracovní smlouvě. Většinou se agenturní zaměstnávání týká méně kvalifikovaných pozic.
Klíčem je absolutní rovnost v přístupu. Agenturní zaměstnanec nesmí mít horší mzdové a pracovní podmínky než kmenový zaměstnanec. Neměl by mu být strháván podíl jakožto určitá provize agentuře, ani by neměl být na platu žádným způsobem ošizen.
Agentura pohledem zaměstnavatele
Stejné podmínky platí i z pohledu zaměstnavatele. Za svého zaměstnance je povinen řádně odvádět platby sociálního a zdravotního pojištění. Navíc však zaměstnavatel musí platit právě agentuře za služby, které mu zprostředkovala. A právě to je naopak nevýhodou agenturního zaměstnávání. Takový pracovník je jednoduše drahý.
Spolupráce s agenturou mu zpravidla přináší benefit v podobě dodávání vhodných zaměstnanců „na klíč“. Agentura se o nábor kompletně postará, celý proces je tak znatelně jednodušší. Což platí zejména u přijímání cizinců, kde je příjem nových zaměstnanců komplikovaný administrativně i časově.
Velkou výhodou je i flexibilita, agentura jednoduše sežene vhodné zaměstnance přesně na dobu, kdy jsou potřební. Jakmile firma naopak pracovníka přestane potřebovat, nemusí řešit náležitosti spojené s ukončením pracovního poměru.
Jaké výhody plynou ze zaměstnání pro zaměstnance
Zásadní předností je především to, že na určené místo může nastoupit rychle. V mnoha případech stačí vyplnit, s nadsázkou řečeno, pouze několik formálních náležitostí a následující den hned můžete nastoupit do nové práce.
Agentura je často schopna nabídnout i ty pozice, na které byste sami narazit nemohli. Zejména pro absolventy se může jednat o velmi dobrou startovní čáru a o položku, která se jim posléze bude hodit do profesního životopisu.
Nevýhody agenturního zaměstnávání pro zaměstnance
Strhávání provizí by se, jak již bylo řečeno výše, dít nemělo. Na druhou stranu k těmto praktikám reálně občas dochází. Jestliže vám zaměstnavatel sdělí výši mzdy, ovšem zatají, že se jedná už o částku pokrácenou o odměnu agentuře, prakticky se to nemáte šanci dozvědět.
Většinou vám agentury budou schopny nabídnout zaměstnání na dohodu o provedení práce. Pozor, řada budoucích zaměstnanců ale neví, že dohodu o pracovní činnosti od agentury jako nabídku obdržet nesmíte.
U jedné firmy také nemůžete zůstat déle než po dobu 12 měsíců. Agenturní zaměstnávání tak není vhodné příliš pro ty, kteří shánějí stabilní práci.
Rozhodně nikdy nesmíte souhlasit s prací načerno. Byť by vás někdo zkoušel přesvědčovat, že se jedná jen o jakousi práci na zkoušku. Jednak tím přímo porušujete zákon a jednak se vystavujete riziku zadlužení.
Jestliže se cítíte být poškozeni, rozhodně se můžete bránit. I na agenturní zaměstnance se vztahuje zákoník práce. Stížnost lze podat na příslušném na inspektorátu práce.
Vyplatí se pracovat pod agenturou?
Jestliže si vyberete tu seriózní a spolehlivou, pak se jedná o vhodný způsob zaměstnávání. Obecně se spíše vyplatí navázat kontakt s většími agenturami, které již mají vybudované určité jméno a zároveň prestiž.
Společnost IRS Czech se specializuje na získávání zahraničních pracovníků, kteří se stávají kmenovými zaměstnanci daného podniku. Tato situace je výhodná jak pro podnik tak i pro cizince, který tak má mnohem lepší postavení.