Nová oznamovací povinnost Ukrajinců vůči zdravotním pojišťovnám

11.08.2022

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Ukrajincům, kteří vlivem válečné situace po 24. únoru opustili svou zemi a přišli do České republiky, nově vzniká povinnost kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu.

Na základě novely zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace (tzv. Lex Ukrajina 2), totiž nově všem Ukrajincům ve věku 18-65 let končí uplynutím 150 denní lhůty dočasná ochrana.

Přestávají tak být zařazeni jako státní pojištěnci a vzniká jim povinnost hradit minimální zálohy na zdravotním pojištění. Jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny se oznamovací povinnost týká zhruba 215 tisíců ukrajinských klientů, kteří se nacházejí v daném rozhodném věku.

Oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně platí po uplynutí 150 dnů od udělení dočasné ochrany. Ta byla doposud poskytnuta všem Ukrajincům ve věku 18–65 let, kteří k nám přišli po 24. únoru 2022 v souvislosti s válečným konfliktem.

Splnit tuto oznamovací povinnost a vyřešit způsob úhrady zdravotního pojištění mohou nezaměstnaní Ukrajinci a osoby bez zdanitelných příjmů nejdéle do 8 dnů od uplynutí zákonné lhůty.

zdravotní pojištění pro ukrajince

Učinit tak mohou na pobočkách zdravotních pojišťoven, případně prostřednctvím internetu jednotlivých pojišťoven. Zanedbání oznamovací povinnosti může vést k nežádoucím komplikacím, zejména vzniku dluhu vůči zdravotní pojišťovně.

Výše minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění je v roce 2022 stanovená na částku 2 187 Kč. Placení této částky se netýká studentů, občanů evidovaných na Úřadu práce ČR, pečujících osob a osob závislých na péči.

Děti do 18 let a dospělí nad 65 let automaticky nadále zůstávají státními pojištěnci. Ukrajinští klienti se na pobočce musí prokázat platným dokladem totožnosti, případně číslem pojištěnce.

Pro uznání jejich nároku statusu státního pojištěnce je nutné, aby klienti doložili potřebné dokumenty odpovídající jednotlivým životním situacím.

Za 43 tisíc ukrajinských klientů VZP, kteří jsou již zaměstnáni, má oznamovací povinnost zaměstnavatel, který je zároveň i plátcem zdravotního pojištění.

pojistění cizinců z ukrajiny

Sem spadá pracovní poměr, dohoda o provedení práce nad 10 000 Kč měsíčně či dohoda o pracovní činnosti od 3 500 Kč měsíčně. Podobně jsou na tom OSVČ, kteří jsou samoplátci zdravotního pojištění.

„Velké množství klientů z Ukrajiny může představovat nápor pro provoz kamenných poboček VZP, předpokládáme tisíce osob nad rámec běžného dne. I z toho důvodu spouštíme nové digitální řešení,“ říká Tom Philipp, předseda Správní rady VZP ČR.

Dne 21. července byly proto spuštěny on-line formuláře, prostřednictvím kterých mohou Ukrajinci splnit svou oznamovací povinnost (a to i ve svém rodném jazyce). Samotný on-line proces je rychlý a intuitivní, včetně potřebných formulářů.

Stránka též slouží ke sběru kontaktních údajů ukrajinských klientů, aby bylo možné klienty v budoucnu oslovit napřímo. Velká část kontaktů mezi válečnými uprchlíky totiž stále velmi často chybí.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt