Mongolské zvyky a tradice – v některých ohledech bizardní ale pohostinný národ

12.09.2019

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Mongolsko leží ve vnitrozemní části střední Asie. Různé podivné tradice a zvyky provázející tento národ často vyplívají také z vlivu kultury sousedních států, vedle Mongolska ležícího Ruska a Číny. Byly jste někdy v Mongolsku nebo jste potkali Mongolce u nás? V obou případech je dobré znát jejich tradice.

mongolské tradice

Mongolci ve velké míře dodržují své tradice a zvyky. Zvyky najdete ve společenském chování, gastronomii, při svatbách, v byznysu, ale i u stříhání vlasů. V Mongolsku jsou některé zvyky na první pohled přijatelné, ale některé jsou opravdu bizardní. Pokud se budete chtít bavit s Mongolcem, měli byste jejich zvyky dobře znát. Nebudete tak překvapeni.

Hodně neobvyklý svatební zvyk

V případě, že byste si chtěli vzít mongolskou dívku, měli byste vědět, že o osudu data svatby bude rozhodovat mrtvé kuře! Ano, slyšeli jste dobře, mrtvé kuře. Mongolci naporcují kuře a kvalita jejich jater určí, jestli si pár může určitě datum svatby. Jsou játra ve špatném stavu? Pár musí počkat až do doby, než budou játra v dobrém stavu.

Tento zvyk se drží stejně tak v sousední Číně.

Dávejte pozor na chodidla

Mongolové drží jasnou hierarchii od vrchu směrem dolů. Z jejich buddhistické kultury totiž vyplývá, že hlava je nejvznešenější část těla a chodidlo je až na posledním místě. Nesluší se tedy sednou si s nohou přes nohu, protože by byly vidět vaše chodidla. To je pro Mongolce urážkou.

Jak na byznys? Výraz úcty – obě ruce

Jednáte s Mongolcem na úrovni byznysu? Pokud ano, měli byste vědět, že přijímání, ale i předávání vizitek, se v Mongolsku provádí oběma rukama. Jedná se o výraz úcty. V žádném případě nepodávejte vizitku jen jednou rukou nebo mezi prsty. Každého Mongolce tím hrubě urazíte a velmi rychle váš byznys skončí.

tradice v mongolsku

Ať už je v Mongolsku tradiční oblečení jakékoliv, na byznys schůzky se Mongolci oblékají stejně jako my. Mají na sobě oblek, nejčastěji tmavé barvy.

Jako v každé kultuře i v Mongolsku jsou zvyky týkající se gastronomie

Mongolci jsou velmi pohostinní a tolerantní. Pozor byste si měli dát při jídle. Není slušné odmítnout jídlo. Na druhou stranu nikdy nenechávejte úplně prázdný talíř, jelikož se jedná o signál, že byste chtěli ještě přidat. Vždy si pochutnávejte s mírou a něco málo na talíři nechte.

Na první pohled si můžete říkat, že jsou Mongolci neslušní. Jejich tradice jim ukládá při konzumaci jídla hlasitě srkat a mlaskat. Mongolci tím dávají najevo, že jim jídlo chutná.

Na druhou stranu, pokud si v Mongolsku dopřejete čaj, který je tradičním nápojem, buďte při jeho konzumaci tišší a nebavte se. V žádném případě nesmíte nechat postavit hostitelku čaj na stůl, čaj si od ní převezměte oběma rukama, stejně jako v situaci s vizitkou.

Naadam jako jeden z nejvýznamnějších svátků oslavující kočovnou minulost Mongolců

Naadam je pro Mongolce významným svátkem. Koná se po staletí vždy od 11. do 13. července. Tyto 3 dny jsou vlastně takovými závody oslavující kočovný původ obyvatelstva.

naadam mongolsko

Soupeří se v zápase, jízdě na koních a tradiční lukostřelbě. Jedná se o oslavu těchto dovedností, které především v minulosti Mongolci potřebovali k přežití.

Závodů se účastní lidé z celého státu, ženy soutěžit nesmí.

Stříhání vlasů jako mongolská tradice

V Mongolsku se po staletí dodržuje jedna zajímavá tradice. Jedná se o obřad stříhání vlasů, podobný jako se koná u stříhání zvířat. Provádí se ve chvíli, kdy dítě dovrší 4 let věku. Obřad stříhání vlasů je v Mongolsku významná událost, při které se Mongolci baví poslechem hudby a pitím.

Závěrem: Mongolci jsou pohostinným národem plným tradic

Chystáte se na cestu do Mongolska? Určitě se nemusíte bát. Tradice jsou v některých případech bizardní, ale k turistům se chovají Mongolci velmi pohostinně. Pokud si jen trochu, o tomto kdysi kočovném národu přečtete, nemusíte se setkání s Mongolcem vůbec bát.

Pokud pak hledáte nové pracovníky z Mongolska, snad vám tento článek pomohl s jejich lepším pochopením.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt