Jazykové vzdělávání pro cizince

13.10.2018

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Práce v cizině může představovat poměrně výraznou šanci, jak zlepšit svoje dosavadní možnosti uplatnění i ekonomickou situaci. Na druhou stranu jazyková bariéra představuje velkou překážku. Jak ji co nejlépe překonat?

Proč je důležité ovládat cizí jazyk

jazykové vzdělávání cizincůPočet cizinců na našem území prudce narostl zejména po roce 1989. Jazyková bariéra významným způsobem snižuje uplatnění na trhu práce a samozřejmě tomu, kdo chce v ČR pracovat, tudíž zde nějakou dobu bude žít, značně znesnadňuje i běžný život.

Problém je domluvit se na úřadech, ale také například v nemocnicích. Problém se navíc prohlubuje, pokud otec a matka mluví doma na dítě svou rodnou řečí. Dítě přirozeně přijde do kolektivu vrstevníků i do vzdělávacího zařízení, nicméně jeho znalosti jsou mu ve srovnání s vrstevníky handicapem.

Rodiče by se tak měli svým potomkům snažit tento přechod usnadnit i tím, že se sami novou řeč naučí. Pro získání trvalého pobytu je navíc zkouška prokazující adekvátní znalost českého jazyka nutností. Žadatel musí už od roku 2009 absolvovat zkoušku v její písemné i ústní části.

Jak se cizí jazyk efektivně naučit

čeština cizinciVzhledem k tomu, že učení vyžaduje určitý systém, rozhodně je vhodnější se učit na kurzech než svépomocí s výukovými materiály, jako jsou učebnice nebo CD. Důležitá je i průběžná příprava a v tomto směru může selhávat motivace, stejně jako hraje roli nedostatek času.

U nás jsou zatím bohužel jen velmi omezené integrační programy, které by zájemcům zajišťovaly institucionalizovanou výuku českého jazyka. Zpravidla tak na hodiny českého jazyka může cizinec docházet do soukromé vzdělávací agentury, případně do jazykové školy, které bývají dostupné ve většině větších tuzemských měst.

Pro svoje zahraniční studenty si pak organizují výuku i některé vysoké školy. To s sebou pochopitelně nese nutnost hradit si náklady na výuku z vlastní kapsy. Vybírat je proto nutné prověřenou instituci s dlouholetou praxí a ideálně si samozřejmě zjistit i reference ostatních studentů a absolventů.

Zúčastnit se mohou jak absolutní začátečníci, tak i pokročilí studenti, na samém začátku zpravidla všichni přihlášení vyplňují rozřazovací test. Do kurzu je možné nastoupit v podstatě kdykoli v průběhu roku.

Pořádají se v délce minimálně několika týdnů nebo i měsíců. Většinou probíhají většinou v malých uzavřených skupinách nebo ryze individuálně, aby měl lektor na své svěřence dostatek času.

Zajímat je se nutné rovněž i o vzdělání lektora, což může být pro cizince komplikované, protože má jen velmi malé povědomí o tuzemském vzdělávacím systému.

Na koho se obrátit

V takovém případě má smysl se obrátit se na jazykovou školu, která podobné služby zprostředkovává a disponuje potřebnými kontakty. Současně se v takovém případě můžete na cokoli zeptat, pokud něčemu nebudete rozumět.

Kontaktujte nás

Řešíte podobný problém a potřebujete poradit? Ozvěte se nám.

kontakt