Indické zvyky a tradice

28.11.2019

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Indie je zemí s velmi dlouhou a bohatou historií, která pro mnoho obyvatel České republiky stále překypuje exotikou. Částečně i z toho důvodu, že nejenže má zcela rozdílnou kulturu, ale také nejrůznější zvyky a tradice. Některé z nich nám možná mohou připadat bizarní, ovšem v Indii mají své nezastupitelné místo. Chcete vědět jaké?

Tradiční pozdrav: namasté

Namasté je jedním z nejpopulárnějších indických zvyků a neexistuje již pouze v Indii, nýbrž se tento pozdrav rozšířil do více států a mohli jste ho zahlédnout u i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

Možná však neznáte význam pozdravu. Namasté, nebo též namaskar, je jednou z pěti forem tradičních pozdravů zmíněných ve starobylých rukopisech Védách.

namaste pozdrav

Jeho doslovný překlad zní „klaním se tobě“ a pokud tento pozdrav použijete, vyjadřujete tím přání „nechť se naše mysli setkají“, což je ono gesto složených dlaní umístěných před hrudí.

Slovo namaha je také možné přeložit jako ne moje, což by mělo vést k umenšení egoismu jednoho člověka v přítomnosti jiné osoby.

Rozsáhlé domácnosti

V Indii již po staletí existuje myšlenka spojených rodin, kdy celá rodina (rodiče, potomci, partneři, děti, a někdy i další příbuzní) všichni žijí spolu. Jedním z důvodů je to, že rodiny se tímto způsobem lépe vyrovnávají s nátlakem okolního světa a se stresem.

V tomto ohledu se Indie značně liší od naší společnosti, kde je zvykem, že dospělé děti zpravidla „vylétnou z hnízda“ a najdou si vlastní bydlení.

Dodržování půstu

Půst je nedílnou částí indické společnosti. Má reprezentovat vaši upřímnost a odhodlání, či vyjádřit vděk indickým bohům a bohyním. Lidé napříč Indií dodržují půst u příležitosti rozdílných náboženských oslav a příležitostí.

Někdy se postí konkrétní den v týdnu, podle toho, se kterým bohem či bohyní je daný den spojován. Indové věří, že půstem sami sebe očišťujete od hříchů, které jste spáchali předtím.

Posvátná kráva

Kráva je v indické kultuře považována za posvátné zvíře. Indové ji uctívají jako mateřskou postavu a je vyobrazením úlovku matky země. Krišna, který vyrostl jako pastýř krav, na obrazech často hraje na flétnu mezi krávami a dojičkami, které tančí při jeho hudbě.

posvátná kráva indie

Není bez zajímavosti, že Krišna je rovněž známý pod jmény Govinda nebo Gopala, což lze přeložit jako „přítel a ochránce krávy“. Krávy proto mají velký význam v indické kultuře a náboženství.

Zabít krávu nebo sníst její maso je považováno za hřích a několik států v Indii vytvořilo zákon zakazující zabíjení krav, kdežto u nás je konzumace hovězího běžná.

Dohodnutá manželství

Dohodnutá manželství existují v Indii celá tisíciletí. V případě královských rodin se budoucí nevěsta účastnila rituálního obřadu známého jako Swayambar. Vhodní potenciální ženichové z celého království buď soutěžili o získání přízně nevěsty, nebo si nevěsta samotná zvolila svého ideálního manžela.

obřad indie

Koncept dohodnutých manželství zůstává mezi Indy důležitým i v dnešní době, i když i v tomto směru došlo k určité modernizaci. Stále ovšem Indie není v tomto směru tak svobodomyslná jako Česká republika.

Náboženské symboly

Indické tradiční texty a svatá písma obsahují mnohé důležité symboly a znaky s rozdílnými významy. Například užití svastiky v indické společnosti neodkazuje k Adolfu Hitlerovi a nacismu. Místo toho jde o symbol Ganéšy, odstraňovače překážek.

Jednotlivé části svastiky pak mají rovněž rozdílné významy. Mohou symbolizovat čtyři Védy či čtyři souhvězdí.

Tradiční oděvy

Indické ženy často nosí oděv známý jako sárí. Sárí je jediný kus látky, který nepotřebuje žádné stehy. Je jednoduchý na výrobu a pohodlný na nošení, zároveň vyhovuje náboženské etiketě.

Sárí původně začalo jako čistě indická tradice, ale dneska ho najdete ve více náboženstvích. To samé se vztahuje na obřadní oděv Sherwani, který pro změnu nosí indičtí muži všech možných vyznání.

Máte zájem o pracovníky z Indie?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.