Firmám chybí až 249 000 zaměstnanců

15.10.2023

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Tuzemským firmám chybí zaměstnanci. Nejnovější statistiky hovoří o téměř čtvrt milionu míst. Co je toho příčinou a kde je nedostatek nejvíce citelný?

Českým firmám chybí manuální profese i vysokoškoláci

V Česku momentálně chybí vhodní uchazeči pro celkem 249 000 pracovních míst, uvádí oficiálně ministerstvo práce a sociálních věcí. Výsledky analýzy představil šéf resortu Marian Jurečka.

Takový nedostatek brzdí tuzemské firmy v rozvoji. Pociťuje to dokonce jedna ze sedmi firem, které byly v rámci tohoto průzkumu zahrnuty. Ministr Jurečka zároveň poukázal na to, že pokud by se tyto pracovní pozice obsadily a odváděly se z nich standardní odvody do státního rozpočtu, přineslo by to částku ve výši asi 45 miliard korun.

Nedostatek pracovních sil tak brzdí tuzemskou ekonomiku významně. Obecně se dle dat, která přinesla výše uvedená analýza, týká nedostatek profesí manuálních, stejně tak ale chybí vhodní uchazeči v podpůrné administrativě, těžbě, veřejné správě. Stejně tak se s nedostatkem zaměstnanců potýká pohostinství a zdravotnictví.

zdravotnictví-doktor

Statistické údaje tak ukazují, že na vzdělání v tomto ohledu příliš nezáleží. Poptávka vládne po profesích vyžadujících nižší formální kvalifikaci, ale nedaří se účelně obsadit ani místa určená vysokoškolákům. Důvodem je především nedostatek technického vzdělání, ať už hovoříme o IT specialistech nebo třeba o svářečích.

Ministr Jurečka předestřel hned několik vizí, které by mohly vést ke zlepšení stávající situace. Jako první zmínil především nutnou robotizaci a digitalizaci.

Pracovní síly by mohli doplnit vězni i handicapovaní

Stát by se podle něj měl rovněž zaměřit na podporu časnějších návratů z rodičovské dovolené či zlepšení mobility zdravotně znevýhodněných, u kterých by mělo být cílem zařadit je do otevřeného trhu práce. To by znamenalo příliv asi 6 000 lidí.

Dále je potřeba se zaměřit na to, aby absolventi vysokých škol po dokončení svého vzdělávání mohli na pracovní trh zamířit rychleji. I vysokoškoláci narážejí na to, že nabídky neodpovídají jejich specializaci a platovým požadavkům. Práci tak mohou hledat i půl roku. O čerstvé absolventy firmy příliš nestojí, jelikož je pro ně výhodnější zaměstnat uchazeče s praxí.

Další potenciální pracovní síly vidí ministr ve věznicích. A dle jeho představy by bylo vhodné snížit počet lidí, kteří svůj trest vykonávají přímo ve vězeňském zařízení. Prakticky by to mohlo přinést až několik tisíc dalších lidí.

věznice

Česko se zaměří i na zahraniční pracovníky

Stejně tak je nezbytné počítat s pracovníky ze zahraničí. V této oblasti již vláda první kroky podnikla. V nedávné době tak bylo rozhodnuto o navýšení kvóty pro zahraniční pracovníky o 20 000. Kromě tradiční spolupráce s postsovětskými státy bude Česká republika svůj zájem směřovat i k pracovníkům z Vietnamu, Filipín či Mongolska, uvedlo ministerstvo.

Podle ministra Jurečky je cílem zrychlit nábor pracovních sil v zahraničí. Mělo by se tak postupovat zejména u zemí, které jsou bezrizikové, jelikož jsou vůči České republice blízké hodnotově i kulturně, konstatoval ministr dále.

Lhůty jsou podle firem momentálně neúměrně dlouhé. Jak uvedla Česká televize, zájemci o práci z Indie čekají na povolení až dva roky, z Mongolska nebo Kazachstánu o rok méně.

Máte zájem o pracovníky ze zahraničí?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.