Sjednání hypotéky je běžným řešením financování vlastního bydlení. Na českém trhu si banky potenciální klienty předcházejí a úrokové sazby jsou poměrně nízké. Pro občana České republiky tedy není získání hypotéky nedostižným snem. Jak je to však v případě cizince, který má u nás zájem o koupi nemovitosti? Hypotéka pro cizince může být dražší, ale ne nemožná.
Výhodou je trvalý pobyt a občanství v EU
Nejvstřícněji banky posuzují klienty se slovenským občanstvím. Stejně tak občané EU mají výhodnější pozici. Na zájemce z ostatních zemí jsou už kladeny vyšší nároky na prokázání bonity, pro banky totiž představují výraznější riziko.
Problém nemívají Američané, Japonci a Australané. Mezi rizikové státy patří např. Vietnam, Bělorusko, Palestina, Irán nebo Albánie.
Přechodný pobyt je udělován cizincům na 30 dní, po této lhůtě je nutné požádat o registraci, která umožní cizinci pracovat a získat pravidelný příjem na českém území, což je jedním z požadavků na poskytnutí hypotéky.
Po pěti letech přechodného pobytu cizinec získá trvalý pobyt a posune se opět na výhodnější příčku při žádosti o hypotéku. Platnost trvalého pobytu je vyžadována po celé období splácení hypotečního úvěru.
Individuální posuzování žádostí
Každá žádost o hypotéku pro cizince je posuzována individuálně s ohledem na celkovou situaci zájemce. Jednotlivé banky mají pro posuzování hypotečního úvěru vlastní kritéria a řídí se svými interními pravidly. Ovlivnit rozhodnutí banky může mnoho faktorů.
Oslovte se svou žádostí o získání hypotéky několik bank a porovnejte si jejich požadavky. Výraznou pomoc získáte u hypotečního poradce.
Základní podmínky hypotéky pro cizince
Rozhodujícím faktorem pro hypotéku je jednoznačně finanční zázemí žadatele. Pravidelný příjem musí pocházet prokazatelně ze zdrojů na území České republiky. Zaměstnanci prokazují příjem od svého zaměstnavatele (pracovní poměr min. 1 rok), podnikatelé daňovým přiznáním (za poslední 2 roky).
Vlastní úspory připravené k pokrytí části ceny nemovitosti jsou dalším důležitým kritériem. Banky neposkytují více než 85 % ze zástavní hodnoty nemovitosti. Čím vyšší část je zájemce schopen zafinancovat z vlastních zdrojů, tím lépe.
Poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou zastavované nemovitosti se označuje zkratkou LVT - z anglického „Loan To Value“. Tato hodnota má výrazný vliv na výši úrokové míry poskytovaného úvěru.
V některých případech banky pro snížení svého rizika mohou vyžadovat od cizince dozajištění formou doložky o přímé exekuční vykonatelnosti. Další podmínkou poskytnutí hypotéky bývá ručení jinou osobou.
Účel hypotéky
Hypoteční úvěr banky poskytují nejen na klasické účelové hypotéky - pořízení vlastního bydlení koupí bytu nebo domu, či výstavbou nové nemovitosti, na rekonstrukci, na koupi pozemku apod. Své místo na trhu mají i tzv. americké hypotéky zajištěné zástavou nemovitostí. Tyto peníze lze použít prakticky na cokoliv.
V posledních letech je trendem nákup nemovitostí jako investice a její následné pronajímání. U investiční hypotéky je potřeba předložit odhad příjmů z budoucího pronájmu, některé banky jsou ochotny v takovém případě snížit úrokovou míru.