Do nového roku s novými zaměstnanci

14.12.2018

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Nový rok přináší příliv nových pracovních zakázek. S nimi ovšem také v dnešní době přichází i nemálo starostí. Zaměstnavatelé se shodují napříč obory v jednom: Nemáme lidi. Stále více jich tím pádem nábor nových pracovníků realizuje v zahraničí. Jak a proč zaměstnat cizince?

Proč chybí zaměstnanci

Nepomáhá nabídka nejrůznějších firemních benefitů, situace je víceméně všude podobná. Chybí obsadit aktuálně až půl milionu pracovních míst. I když v Čechách vládne rekordně nízká nezaměstnanost, ekonomové se shodují, že stávající stav dobrý není.

Jeho důsledkem totiž bude zpomalení růstu DPH, a tím i celé ekonomiky. Nepříznivá situace se dotkne i státní kasy, do které „nepřitečou“ prostředky plynoucí z odvodů a daní. Firmy přitom zakázky mají a vyrábět chtějí.

zahraniční pracovníci v čr

Zásadními faktory, které stojí za současnou situací, je hlavně napojení ČR na ekonomiku sousedního Německa, dále jde o růst tuzemského průmyslu a jeho nejdůležitějších odvětví, to znamená hlavně sektoru IT, chemického a automobilového průmyslu.

Nábor pracovníků ze zahraničí

A poměrně zásadním problémem jsou i mzdy. K tomu musíme připočíst také neochotu řady Čechů nastoupit do směnného provozu nebo vykonávat fyzicky náročnou práci. Velká sháňka není ani po profesích charakteru manuálního nebo těch, které vyžadují stereotypní činnost. Řešením pak je zajištění pracovních sil za našimi hranicemi.

Zejména se to týká zemí jako Ukrajina, Filipíny či Mongolsko, jejichž občané mají mezi tuzemskými zaměstnavateli pověst poctivých „pracantů“. U Filipínců lze navíc k dobru přičíst fakt, že umějí anglicky.

Tam, kde je potřeba pracovní pozici obsadit jazykově adekvátně vybaveným člověkem, pak prakticky nezbývá řešení jiné, Češi na tom s angličtinou bývají citelně hůře. Rozhodně tak nelze tvrdit, že tito pracovníci by byli pouze levnou pracovní silou pro profese dělnické.

Proč zaměstnávat kmenové zaměstnance

Do zaměstnávání cizinců se firmy stále pouštějí ne příliš ochotně, neboť to přináší větší administrativní zátěž. Firmy z tohoto důvodu často navazují spolupráci s personální agenturou, která většinu povinností přejímá na sebe.

sklizeň

Agentury zažívají rozkvět v celosvětovém měřítku, nejedná se o ryze český fenomén. Takováto společnost se přitom musí řídit literou zákona a celou řadou předpisů. 

Vypadá to velmi dobře, co myslíte? Ovšem využívání agenturních zaměstnanců má i své nevýhody. Je jasné, že část platby na platy těchto zaměstnanců k nim nikdy nedorazí neboť si je ponechá personální agentura. 

Zahraniční zaměstnanec pak mnohdy pracuje za minimální mzdu, což se může odrazit na kvalitě odvedené práce a celkový postoj k práci u daného zaměstnavatele. Jak se říká z cizího krev neteče.

Mnoho zaměstnavatelů již došlo k závěru, že ve výsledku příliš neušetří a pokud získají kvalitní kmenové zaměstnance, dlouhodobě na tom spíše vydělají.

Proto se naše pracovní agentura zaměřuje na nábor zahraničních pracovníků, kterým je nabízena práce na tzv. kmenových pozicích, kde jednají přímo s daným zaměstnavatelem. Tím se výrazně zvyšuje spokojenost těchto pracovníků, klesá fluktuace a práce si mnohem více váží.

Máte zájem o nové pracovníky z Ukrajiny?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás