Do Česka dorazí tisíce Filipínců

18.04.2024

Kontaktujte nás

Napište nám

Ozveme se Vám zpět

Do České republiky by ještě letos mohly dorazit tisíce Filipínců. Tito lidé z jihovýchodní Asie by měly pomoci vyřešit situaci na českém trhu práce a problémy firem v Česku, které dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovních sil.

Pracovníci z Filipín a navýšení kvóty

Filipínci už teď představují nejrychleji rostoucí skupinu pracovníků u nás ze zemí mimo Evropskou Unii. (Pokud tedy nepočítáme Ukrajince.) V současné době jich u nás pracuje asi sedm tisíc. V blízké budoucnosti se pravděpodobně počty Filipínců v České republice ještě zvýší. Proč? Změní se důležitá kvóta.

elektrikář filipíny

Česká republika a Filipíny otevřely téma náboru nových filipínských pracovníků do českých firem. Kvóta pro filipínské pracovníky byla čtyřnásobně navýšena. V květnu toto navýšení kvóty, které vloni schválila vláda, začne platit. Bude možné vydat na deset a půl tisíce pracovních povolení.

Neumíte si představit, co to v praxi znamená? Aby tato kvóta byla naplněna, je třeba, aby každý týden do České republiky přiletělo minimálně jedno velké letadlo plné Filipínců.

Najímání filipínských pracovníků

České firmy nemohou filipínské pracovníky najímat samy. Je třeba, aby využily služeb partnera. V praxi to obvykle funguje tak, že si české firmy najímají pracovní agentury, které pak kontaktují agentury na Filipínách. České firmy také musejí mít akreditaci od filipínského ministerstva pro zahraniční migraci.

Přes agenturu IRS Czech je to jednodušší, neboť má na Filipínách své vlastní náborové centrum s akreditací.

výběr pracovníků - pohovory

Je tedy vidět, že získání zaměstnanců z Filipín není úplně snadné. Přesto mají české firmy o filipínské pracovníky zájem. Neodrazuje je ani to, že získání jednoho pracovního víza může trvat i několik měsíců (vše je třeba vyřídit v papírové podobě, dokumenty v digitalizované podobě by mělo být možné zasílat od roku 2026).

Změna zákonů je nutná. Je třeba celý proces zjednodušit a zrychlit. Pokud se tak nestane, a nebo se tak nestane včas, kvalitní filipínští pracovníci odejdou do arabských zemí. (Emiráty a Saudská Arábie chtějí ročně milion Filipínců.)

Výhody pro obě strany

České firmy touží po filipínských pracovnících, Filipínci zase chtějí pracovat u nás. Uplatnit se mohou v zemědělství, prvovýrobě, ale i na vyšších pozicích. Na těchto vyšších pozicích mohou získat odborné znalosti a dovednosti, které poté uplatní ve své domovině.

Uveďme jeden příklad za všechny. Filipínské zemědělství je neefektivní. Malé rodinné farmy nedokážou zajistit dostatek masa ani mléčných výrobků a Filipíny jsou závislé na dovozu. To by se však mohlo změnit, a to právě díky zkušenostem, které Filipínci načerpají v České republice a poté využijí ve své domovině.

Pro Filipínce je lákavý i plat, který v Česku dostanou (část peněz posílají Filipínci ze zahraničí domů a tamní ekonomika tak díky tomu roste) a nebo to, že zde mají garantovaná stejná zaměstnanecká práva jako v další zemích EU.

Zdroj: irozhlas.cz

Máte zájem o pracovníky z Filipín?

Zajistíme vše potřebné.

Kontaktujte nás.