Již poměrně dlouho známou skutečností je, že doslova raketovou rychlostí ubývá těch, kteří ovládají řemeslo. Statistiky z pracovního trhu jsou neúprosné.
Český průmysl v ohrožení
Problém přitom začíná už ve školách, respektive na středních odborných učilištích. Ta mají pramalou prestiž a hlásí kritický nedostatek zájemců. Mnohé vzdělávací instituce musely dokonce přikročit ke zrušení učebních oborů. A problém se dále prohlubuje, chybí učni i pozdější živnostníci.
Ještě v roce 2000 se přitom dle dostupných údajů vydalo zhruba 25 000 řemeslných oprávnění. O patnáct let později už to bylo pouhých 10 000. O oživení odvětví se pokouší například Asociace středních a malých podniků a živnostníků ČR.
Situace je vážná, některým řemeslům hrozí zánik, mnozí s příslušným vzděláním navíc odcházejí za lepšími podmínkami do zahraničí. Paradoxem je, že doma zájem o kvalifikované pracovníky neustále stoupá, v některých oborech zaznamenali meziroční nárůst až o několik desítek procent. Pracovní trh volá po zednících, automechanicích, ale také po elektrikářích nebo instalatérech.
Zákazník, který řemeslníka shání, se tak musí obrnit trpělivostí a čekat klidně i půl roku. Firmy mají vážný důvod k obavám o to, zda u nich vůbec za pár let bude mít kdo pracovat a budou tak moci dostát svým zakázkám.
Zvolna se totiž zvyšuje i věkový průměr těch, kteří stále v oboru pracují. Kvalifikovaný manuálně zručný odborník přitom může dosáhnout i poměrně zajímavého ohodnocení, které může být i srovnatelné s platem vrcholového manažera.
Jak na zaměstnávání cizinců prakticky
Stále častěji se tak vedení společnosti musí uchýlit k tomu, že nabírá pracovníky ze zahraničí, pokud poptávku nelze uspokojit v tuzemsku. Do Česka tak za prací proudí stále více cizinců, především obyvatel Ukrajiny.
Těch bylo v ČR k 1. 12. 2016 více než 110 000. Oproti zaměstnávání občanů České republiky má toto řešení svá specifika. Co vše je nutné splnit? Občané Ukrajiny výdělečnou činnost v rámci ČR vykonávat mohou, avšak potřebují k tomu pracovní vízum, bezvízový styk v rámci EU platí zatím pouze v rámci pobytu z důvodů rodinných, turistických či podnikatelských.
Současně musí cizinec být držitelem pracovního povolení, jinak nepracuje v ČR legálně. Další možností, jak cizince u nás v souladu se zákonem zaměstnat, je tzv. zaměstnanecká karta. Ta má duální charakter, to znamená, že v rámci jediného dokumentu žadatel získává jak povolení k pobytu, tak i povolení pracovní.
Podmínkou žádosti o zaměstnaneckou kartu je získání oprávnění k tomu, aby zaměstnavatel vůbec mohl cizince na takovou pozici zaměstnat. Proto musí volné pracovní místo nahlásit na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce.
Tento typ povolení v roce 2014 nahradil kartu zelenou. Modrou kartu lze oproti tomu získat na pracovní místo, které vyžaduje vysokou kvalifikaci. Pod tím se rozumí takový post, který vyžaduje vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání.
Studium přitom musí trvat minimálně tři roky. Jinak se podmínky pro její získání neliší od zaměstnanecké karty.
Lze vyřizování formalit nějakým způsobem zjednodušit?
Vládní programy, které by měly nábor nových pracovníků zjednodušit, zatím v praxi přitom spíše selhávají a v Čechách se nedostávají tisíce dělníků. Kvóty jsou vyčerpány a na vyřízení pracovní karty se čeká i půl roku.
Ve srovnání například se sousedním Polskem reaguje česká vláda katastrofální nepružností. Nesouhlas tak vyjadřují nejen samotní zaměstnavatelé, ale i Hospodářská komora.
Přesto existuje způsob, jak pracovní místa bez komplikací obsadit a dostát přitom platné legislativě. Možnou alternativou je naše agentura - IRS Czech. Ta dokáže zajistit zahraniční zaměstnance z Ukrajiny i jiných zemí v podstatě „na klíč” a zajistit veškeré náležitosti včetně vyřízení víz atd.
Nově s námi můžete využít i tzv. režim Ukrajina, který je nastaven tak, aby celý proces získání zaměstnance z Ukrajiny co nejvíce usnadnil a zrychlil.