Příjem nových pracovníků ze zahraničí vázne. Tuzemské firmy nyní čekají na více než 2000 zaměstnanců. V čem tkví příčiny?
V Česku nejsou lidi ve výrobě a dalších oborech
V rámci vládního programu na zrychlený příjem kvalifikované pracovní síly ze zahraničí se letos podařilo vyřídit poloviční množství žádostí. Příčinou jsou nízko nastavené kvódy.
Pro tuzemské firmy to znamená, že jim momentálně chybí zhruba 2200 kvalifikovaných pracovníků. Koronavirová krize sice pro některé společnosti znamenala útlum, jiné obory ale naopak doslova nastartovala.
Největší poptávka vládne po pracovnících v oblasti internetového obchodu a logistiky. Firmy tak hledají skladníky a řidiče, například vysokozdvižných vozíků či nákladních vozidel. Setrvale panuje poptávka po zaměstnancích i ve výrobě nebo v dělnických profesích.
Citelně chybí například kovodělníci nebo strojírenští dělníci. V tuzemsku přetrvává přitom rekordně nízká nezaměstnanost. Už od jara 2018 se tuzemský trh práce pohybuje na úrovni nezaměstnanosti v podstatě nulové.
Statistiky Úřadu práce ČR však uvádějí, že chybí cca 300 000 pracovníků. České firmy tak jednoznačně i v současnosti potřebují nové zaměstnance a byrokracie jim situaci významně zkomplikovala. Nedostatek lidí firmy brzdí v rozvoji a připravuje je o zakázky.
Hospodářská komora přitom ve své tiskové správě varovala, že je potřeba nástup cizinců na pracovní pozice v Česku podpořit. Jinak budou jednoduše nuceni odejít do jiných evropských zemí, kde panují podstatně vstřícnější podmínky.
Tuzemskou ekonomiku ohrožuje fatální problém
Stávající stav významně ohrožuje tuzemskou ekonomiku. Česká republika se podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka připravuje o svou konkurenceschopnost a současně i o miliardové příjmy do státní kasy.
Zemi tak podle prezidenta Hospodářské komory doslova ujíždí vlak. Jestliže Česko chce udržet životní úroveň obyvatel a zároveň být schopno investovat do strategicky důležitých oblastí, jako jsou energetika, doprava nebo vzdělávání, jednoduše musí vládní programy pro příjem cizinců zásadně zrychlit.
Ostatně například Německo se s obdobnou situací vyrovnalo úspěšně. Volná pracovní místa zde mohli cizinci zaplnit. České sousedy tak konjunktura dovedla až k rozpočtovému přebytku. Hospodářská komora současně uvedla, že do 10 let z trhu práce zmizí dalších 240 000 ekonomicky aktivních lidí, což nastalou krizi bude dále prohlubovat.
V Česku se konkrétně na uchazeče z Indie kvůli nízko nastaveným kvótám čeká až dva roky. Získat zájemce o práci z Mongolska a Kazachstánu trvá jeden rok. Nejrychlejší je zpracování žádostí v případě uchazečů z Filipín, kde to úřadům zabere přibližně půl roku.
Za tři měsíce mohou tuzemské firmy projít administrativní proces v případě pracovníků ze Srbska, Severní Makedonie, Moldavska, Arménie nebo Gruzie.