Proč by se mělo vyplatit zaměstnat srbské pracovníky a co to přinese zaměstnavatelům v České republice? Na to se podíváme na následujících řádcích, které se tomuto tématu budou věnovat trošku podrobněji a nabídnou pohled nejen ze stran Srbů, ale také upozorní na problémy, který by mohly pro zaměstnavatele nastat.
Pro srbské pracovníky v současné době platí, že jejich nábor je pro české zaměstnavatele mnohem jednodušší a rychlejší, než tomu bylo v minulosti, což vede k vyšší zaměstnanosti těchto pracovníků.
Prakticky se dá říci, že pro srbské pracovníky platí stejná pravidla, jaká platí pro zaměstnance z Ukrajiny. Jen s tím rozdílem, že pracovníci ze Srbska mají pracovní víza vyřízená ještě rychleji. To vše nahrává náboru právě těchto pracovních sil.
Maximum zaměstnaneckých karet
Ačkoli se podmínky pro přijmutí Srbů jako pracovní síly značně zjednodušilo, bohužel je dán limit na vystavení zaměstnaneckých karet. Ten je stanoven na 32 takových karet pro srbské občany za týden. Ročně se tak může zaměstnat bezmála 1 700 srbských pracovníků. To není málo a je to značná injekce pro firmy, které marně shánějí kvalifikované pracovníky na neobsazené pracovní pozice.
Tento zvláštní režim platí vedle Srbů také pro Ukrajince, Filipínce a Mongoly. Česká republika si toto pochvaluje jako nástroj pro cílenou migraci. I pro zaměstnavatele ale platí určitá pravidla, na která je třeba myslet. Do programu Srbsko, jak je přijmutí srbských pracovníků pojmenováno, se mohou hlásit firmy, které mají alespoň deset zaměstnanců a zároveň mají dlouhodobě neobsazené pracovní místo.
Úspěšné projekty
Režim Srbsko je od svého zavedení velmi úspěšný, a to nejen ze strany českých zaměstnavatelů, ale také ze strany žadatelů ze Srbska. Není divu, pracovní podmínky pro Srby, jsou v České republice lepší, než v jejich domovině. Projekt Srbsko se inspiroval od poměrně úspěšného projektu Ukrajina, kdy se obdobná pravidla uplatňovala na ukrajinské pracovníky.
Česká republika se dlouhodobě snaží pomoci podnikatelům zaplnit pracovní místa, která delší dobu zejí prázdnotou právě pracovníky ze zahraničí. Spolupráce se navíc velmi osvědčuje, takže není vyloučeno, že další státy na tom budou podobně jako Srbsko či Ukrajina.
Modrá karta
Modrá karta je velmi důležitý doklad, který opravňuje obyvatele cizí země k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem výkonu zaměstnání. Je velmi důležité podotknout, že modrá karta se dává pro výkon vysoce kvalifikovaných pracovních pozic. Aby se tak srbští pracovníci k této kartě dostali, musejí mít patřičné vzdělání.
Srbové a Ukrajinci jsou v dnešní době nejčastěji zaměstnávaní cizinci na území České republiky. Je proto potřeba si uvědomit, že i kontroly se čím dál častěji zaměřují právě na zaměstnance z těchto zemí.
Zaměstnavatel, který by dával práci „na černo“ musí počítat s tím, že v případě zjištění problému zaplatí vyhoštění daného pracovníka právě on. Pro ostatní zaměstnavatele ale tyto kontroly neznamenají žádné riziko a dokonce ani papírování navíc. Být poctivý se při zaměstnávání cizinců vyplatí, a to oběma stranám.
Závěr
Zaměstnávání Srbů může přinést pro zaměstnavatele velké výhody. Za prvé se zapojí do programu na cílenou migraci a za druhé zaplní dlouhodobě nezaměstnaná místa. Samozřejmě je vždy potřeba, aby měl dotyčný zaměstnanec všechna povolení.
V opačném případě totiž hrozí velké pokuty právě zaměstnavateli! Projekt Srbsko již byl spuštěn, konkrétně v roce 2018, a zatím jsou na něj vesměs kladné ohlasy. Třeba budou některé další země následovat a obsazení pracovních míst bude pro firmy i zaměstnavatele o to jednodušší.