Režim ostatní státy (Srbsko) navázal na další úspěšné projekty zaměřené na zjednodušení náboru pracovníků ze zahraničí. Co Režim Srbsko přináší a jak se do programu zapojit?
Co je režim Srbsko
Oficiálně došlo ke spuštění přihlašování do tohoto projektu v srpnu 2018. Vládní program reaguje na dlouhodobě špatnou situaci na tuzemském pracovním trhu, kde chybí zaměstnanci na určitý typ postů.
Zaměstnavatelé proto řeší nábor pracovníků mimo území ČR. A právě tento projekt má usnadnit vyřizování nutných povolení pro takové zaměstnance a pomoci jim získat termín pro podání žádosti o zaměstnaneckou kartu. Jeho celková kapacita byla nastavena na 2000 žádostí o zaměstnanecké karty ročně.
Upouští se tak od komplikovaného systému registrace přes internetový systém Ministerstva zahraničních věcí České republiky VISAPOINT. Uchazeči jsou příslušným zastupitelským úřadem přímo osloveni a je jim rovnou nabídnut konkrétní termín.
Režim Srbsko v současnosti
Vzhledem k opakovaně pozitivním zkušenostem došlo k otevření programu pro žádosti také letos spuštěn byl Režim ostatní státy znovu 21. 1. 2019. Pro pracovníky ze Srbska byla navíc kvóta zvýšena o 360 uchazečů.
Účastnit se může zaměstnavatel, který splní stanovené výchozí podmínky. Podnikatel musí podnikat v oblasti výroby, služeb nebo ve veřejném sektoru. Rovněž je nutné, aby podnikal alespoň po dobu 2 let s minimálně 10 zaměstnanci.
Dále je podmínkou, že podnikatel nemá nevyrovnané závazky vůči státu a pracovní pozici nedokázal obsadit uchazečem z tuzemska. Podmínky projektu Srbsko se tedy nikterak neliší od dalších vládních programů zaměřených na občany jiných zahraničních zemí. Na zařazení do režimu neexistuje právní nárok.
Zaměstnavatel si současně může podat i hromadnou žádost, která je určena pro 30 a více uchazečů. Pak je povinen se zavázat ke spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v příslušném kraji. Rovněž musí vyplnit čestné prohlášení o projednání svého záměru se zaměstnanci a získat souhlas primátora nebo starosty obce pro ubytování cizinců.
Co je k zapojení do projektu potřeba
K podání přihlášky do projektu Srbsko je mimo vlastní žádosti o zapojení nutné doložit ještě další přílohy. Jsou to konkrétně:
- výpis z obchodního rejstříku nebo obdobného registru
- doporučení od české podnikatelské reprezentace nebo Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest
- potvrzení od finančního úřadu, že žadatel nemá nedoplatky na daních
- potvrzení ČSSZ, že žadatel nedluží na pojistném na sociální zabezpečení
- čestné prohlášení žadatele o tom, že nemá nedoplatky na pojistném na sociální zabezpečí a zdravotním pojištění
- čestné prohlášení, že cizince zaměstná alespoň na 1 rok
V případě hromadné žádosti také:
- čestné prohlášení dotvrzující úmysl spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců
- čestné prohlášení, že své úmysly projednal se zaměstnanci
- čestné prohlášení, že v uplynulých 2 letech neobdržel pokutu za umožnění výkonu nelegální práce vyšší než 100 000 Kč nebo že neobdržel opakovaně pokutu vyšší než 100 000 Kč za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů kontrolovaných Úřadem práce ČR.