Jedním ze způsobů, jímž se občané jiných zemí mohou dostat na území ČR, je takzvané pozvání cizince. Kdo koho může pozvat, za jakým účelem a co je k tomu třeba?
Jak podat pozvání pro cizince
Pozvání pro cizince je možné jednak podat na oficiálním tiskopisu. Ověřují jej odbory cizinecké policie, ověření se platí formou kolku, a to v ceně 300 Kč. Proto si tento formulář musíte osobně vyzvednout, nedá se získat elektronicky. Je v něm uvedeno, že ten, kdo cizince zve, hradí náklady spojené s pobytem a poskytuje dotyčné osobě ubytování. Cizinec musí současně tento dokument předložit v okamžiku, kdy žádá o vízum. V roli zvoucí osoby může být fyzická i právnická osoba. Oficiální tiskopis není nutné využít, zvací dopis může mít i volnou formu, pak ale musí obsahovat potřebné náležitosti. Má v něm být zmíněno jméno dotyčné zvané osoby, dále datum narození, případně číslo pasu a informace o cestě a pobytu cizince.
Rozsah pozvání a další povinnosti
Pozvání může být udělováno za účelem pobytu kratším než 90 dnů, to znamená, že cizinec má nárok na tzv. schengenské nebo krátkodobé vízum. Může na pozván však obdržet i vízum dlouhodobé, určené k pobytu v délce 90 a více dnů. Po samotné pozvané osobě pak jsou vyžadovány ještě doklady další. A to v závislosti na účelu cesty a na druhu víza, o které žádá. Může to být doklad o ubytování, finančních prostředcích a další. Dále tato osoba musí mít uzavřeno rovněž zdravotní cestovní pojištění. V případě krátkodobého pobytu si cizinec uzavírá pojištění ve vlastním státě, pokud je to možné. Pokud ne, musí si pojištění uzavřít jinde, vždy ale s podmínkou, aby platilo v rámci všech zemí EU. Minimální výše pojistného krytí je stanovena na 30 000 EUR. V případě dlouhodobého pobytu musí cizinec doložit, že si pojištění uzavřel na částku alespoň 60 000 EUR v rámci jediné pojistné události. Obdobně musí v případě kontroly zvoucí osoba prokázat, že disponuje prostředky na to, aby byl pobyt cizince adekvátním způsobem zajištěn, případně musí rovněž doložit zaplacení veškerých služeb, které s tímto pobytem budou spojeny. Výše této částky by měla být na hranici alespoň výši 0,5násobku částky existenčního minima na 1 den pobytu nebo ve výši 5násobku částky existenčního minima v případě, že pobyt bude trvat déle než 30 dnů. Tuto skutečnost může prokázat například výpisem z bankovního účtu. Zpravidla se s pobytem cizince pojí primárně náklady na ubytování, obživu, zdravotní péči, případně výdaje spojené a se samotným pobytem a vycestováním z republiky. K žádosti o vízum pak cizinec přikládá, mimo vlastního tiskopisu s pozváním, tyto doklady:
- formulář
- cestovní doklad
- fotografie
- biometrické údaje – otisky prstů
- poplatek
Jak si usnadnit nutnou byrokracii
Pozvání nemusíte vyřizovat sami. Fyzickým i právnickým osobám dokáže se všemi úkony efektivně pomoci agentura IRS Czech, která se na tyto služby specializuje.